Neurony
©vitstudio/fotolia

Choroby wrodzone układu nerwowego – wodogłowie, wady cewy nerwowej

Neurony
©vitstudio/fotolia

Choroby wrodzone ośrodkowego układu nerwowego powstają w ciągu pierwszych tygodni trwania ciąży. Mózg cechuje się bardzo skomplikowanym procesem rozwoju. Nieprawidłowości w jego przebiegu prowadzą do licznych i różnorodnych schorzeń układu nerwowego.

 

Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego występują 2-3 razy na 100 000 urodzeń. Mogą mieć podłoże genetyczne lub wynikać z uwarunkowań środowiskowych, jednak większość z nich warunkowana jest wieloczynnikowo. Mogą powstać w okresie zarodkowym, kiedy dochodzi do różnicowania narządów lub w okresie płodowym na skutek nieprawidłowości w dojrzewaniu struktur układu nerwowego.

Wady cewy nerwowej

Najczęściej występującymi wrodzonymi wadami ośrodkowego układu nerwowego są wady cewy nerwowej, do których zalicza się:

  • rozszczep kręgosłupa,
  • przepuklinę oponową i oponowo-rdzeniową,
  • rozszczep czaszki,
  • przepuklinę mózgową.

Wady cewy nerwowej powstają w okresie płodowym. Szczególnie narażone na ich rozwój są rodziny, u których istniały już przypadki narodzenia dziecka z takim zaburzeniem. Badanie ultrasonograficzne umożliwia wczesne wykrycie choroby. Przepuklina oponowo-rdzeniowa jest dominującą z wad cewy nerwowej, ponieważ występuje najczęściej. Umiejscawia się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Przy tej wadzie dochodzi do niszczenia struktur rdzenia kręgowego, wskutek czego u wszystkich chorych uwidaczniają się zaburzenia neurologiczne. Rozszczep kręgosłupa jest chorobą dotyczącą struktur kostnych kręgosłupa. Przepuklina oponowa ujawnia się jako niedużej wielkości guz lokalizujący się w okolicy lędźwiowej bądź krzyżowej. Jest wadą poddającą się całkowitemu wyleczeniu poprzez zabieg chirurgiczny.

Kwas foliowy – ochrona przed wadami cewy nerwowej

Do powstawania wad cewy nerwowej predysponują czynniki genetyczne. Jeśli kobieta wcześniej urodziła dziecko dotknięte tą wadą, to ryzyko pojawienia się zaburzenia u następnego dziecka wynosi 4 procent. Ponadto na rozwój wad cewy nerwowej mogą mieć wpływ czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie, ale również nieprawidłowa dieta przyszłej matki, charakteryzująca się niedostateczną ilością spożywanego kwasu foliowego. Suplementacja jest elementem profilaktyki pierwotnej wad cewy nerwowej i powinna zostać rozpoczęta na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Zapotrzebowanie na kwas foliowy u ciężarnych wzrasta około 2-4 razy i wynosi 0,4 miligramy. Taka dawka warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz krwiotwórczego.

Wodogłowie

Wodogłowie polega na nagromadzeniu się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu. Można wyróżnić wodogłowie normotensyjne oraz wywołane zwiększonym ciśnieniem płynu mózgowo-rdzeniowego. Postać normotensyjna często towarzyszy wadom rozwojowym ośrodkowego układu nerwowego, zwłaszcza przepuklinie oponowo-rdzeniowej. Objawami wodogłowia niemowlęcego są: uwypuklone ciemię, poszerzone żyły skóry głowy, powiększony obwód głowy, objawy neurologiczne takie jak zaburzenia połykania, zez zbieżny lub skierowanie gałek ocznych ku dołowi. 


 

Więcej na temat zdrowie choroba
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48