Brzuch kobiety w ciąży
Image by LifetimeStock.com

Jak się zachować, gdy odchodzą wody płodowe?

Brzuch kobiety w ciąży
Image by LifetimeStock.com

Gdy odchodzą wody płodowe najczęściej przyszłe mamy i otoczenie wpadają w panikę. Niepotrzebnie – jeżeli towarzyszą im skurcze, należy zacząć przygotowywać się do wyjazdu do szpitala. Nie należy jednak panikować, ponieważ stres może wyhamować akcję porodową. W pierwszej kolejności należy się upewnić, czy to na pewno wody płodowe, a nie inne płyny, wydobywające się z macicy.

 

Wody płodowe (inaczej płyn owodniowy) odchodzą z wnętrza macicy w momencie rozpoczęcia porodu. Oznaczają pęknięcie pęcherza owodniowego, w którym przez 9 miesięcy rozwijał się płód. Wody płodowe wypływają z macicy ciężarnej w pewnej ilości – zwykle dochodzi do utraty 1/4 płynu owodniowego, w którym znajdują się niezbędne do rozwoju dziecka mikroelementy: glukoza, białka i tłuszcze.

Jak rozpoznać odejście wód płodowych?

U niektórych kobiet dochodzi do tego raptownie – ciężarne oceniają to, jak wypłynięcie wody z kranu, a inne twierdzą, że jest to powolne sączenie się płynu, co może kojarzyć się z miesiączką lub upływami. Inne jeszcze skarżą się, że poczuły tylko zwilgotnienie na bieliźnie i charakterystyczną woń, podobną do zapachu ryb. Wszystkie te sytuacje są całkowicie naturalne. Bez względu na to, czy odejście wód płodowych jest nagłe i gwałtowne, czy powolne, nie ma się czym przejmować. Po prostu u różnych kobiet płyn owodniowy odchodzi w różny sposób. Wody płodowe można łatwo rozpoznać: są przejrzyste, wodniste, z zabarwieniem słomkowym lub białym. Jeżeli ich kolor odbiega od prawidłowego, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Kolor niepokojący to zielony, brunatny czy zabarwiony krwią.

Co robić, jak odchodzą wody: spokój przede wszystkim

Odejście wód oznacza początek porodu i jest bardzo stresującym wydarzeniem w życiu kobiety. Jednak jak w każdym przypadku, tylko spokój pomoże odnaleźć się w tej sytuacji:

 

  • Jeżeli jesteś pewna, że odeszły wody płodowe, należy sprawdzić ich barwę. W przypadku prawidłowego koloru płynu owodniowego, nie musisz natychmiast wyjeżdżać do szpitala. Gdy nie odczuwasz od razu silnych skurczy macicy, lekarze zachęcają do pozostania w domu przez dłuższą chwilę (nawet do 6 godzin od utraty wód płodowych), ponieważ pobyt w szpitalu i wywołanie stresu z nim związanego, może wyhamować skurcze i akcje porodową.
  • Zrelaksuj się – połóż się na plecach, zacznij głęboko oddychać i zminimalizuj stres. Najlepszą sytuacją jest pozostanie z partnerem/mężem samemu, aby duża liczba członków rodziny nie wprowadzała poczucia niepokoju i stresu.
  • Masaż – działa odprężająco i wprowadza ciało w stan relaksu, co pomaga przy porodzie.
  • Kąpiel – zażywanie kąpieli w ciepłej wodzie również pomoże odprężyć się przed ważną chwilą porodu. Poprawi też krążenie krwi.

 

Nie należy się zbytnio śpieszyć – filmy, na których taksówkarze pędzą z rodzącą kobietą do szpitala fałszują obraz rzeczywistości. Jeżeli skurcze są od razu po odejściu wód płodowych bardzo silne – faktycznie należy się śpieszyć. W większości przypadków jednak odejście wód płodowych następuje na wiele godzin przed rozpoczęciem skurczów porodowych i samym porodem. Stres jest największym wrogiem dla kobiety ciężarnej, a najlepszym tego przykładem jest płyn owodniowy zielony. Oznacza to, że dziecko jest zestresowane i wydaliło smółkę. A to spowodowane jest stresem matki. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie pojechać do szpitala.


Więcej na temat ciąża poród
Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16