lekarz badający dziecko
©Dan Race/Fotolia

Postawa skoliotyczna u dzieci – trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa

lekarz badający dziecko
©Dan Race/Fotolia

Postawa skoliotyczna w 80% przypadków ma nieznaną etiologię, pozostałe 20% wynika z wad wrodzonych lub zmian w obrębie układu kostnego, mięśniowego, asymetrii kończyn, itp. Postawa skoliotyczna jest wstępnym stadium skrzywienia kręgosłupa i często jest ona w pełni uleczalna.

Postawa skoliotyczna u dzieci – co to jest?

Skolioza u dzieci, jak i w późniejszym wieku, jest wadą ogólnoustrojową, ponieważ niewłaściwe ułożenie kręgosłupa wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Skolioza występuje zarówno u chłopców jak i u dziewcząt, jednak dziewczynki są bardziej narażone na rozwój schorzenia. Postawa skoliotyczna to początkowe stadium wady kręgosłupa. Charakteryzuje się asymetrią barków i łopatek, niesymetrycznymi trójkątami talii oraz nieznacznym bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Odpowiednimi ćwiczeniami czasem można uzyskać całkowitą korekcję postawy skoliotycznej u dzieci.

Postawa skoliotyczna u dzieci – diagnoza skoliozy u dzieci

Rozwój każdego dziecka przebiega według ukierunkowanego genetycznie i dziedzicznie programu, na który wpływają w dużej mierze czynniki środowiskowe, np. choroby, żywienie czy aktywność fizyczna. Bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie ewentualnych wad postawy i podjęcie właściwego leczenia. W tym celu wykorzystuje się przesiewowe badania, a systematyczna ocena i zalecenia lekarza mogą pomóc rodzicom w dbaniu o utrzymanie prawidłowej postawy dzieci.

Postawa skoliotyczna u dzieci – leczenie – ćwiczenia korekcyjne

Poprzez ćwiczenia korekcyjne wytwarza się nawyk prawidłowej postawy ciała, co skutecznie może zapobiec dalszemu rozwojowi skoliozy. Skoliozę w początkowym stadium można leczyć za pomocą korygowania postawy ciała dziecka podczas codziennych czynności oraz za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Do aktywności wpływających pozytywnie na postawę ciała u dzieci należą: jazda na nartach i na rowerze (z wysoko uniesioną kierownicą i obniżonym siodełkiem), pływanie oraz dużo ruchu na świeżym powietrzu.

Postawa skoliotyczna u dzieci – korekcja postawy podczas codziennych czynności

Do czynności powodujących pogłębianie się schorzeń kręgosłupa należą: skoki, podnoszenie (np. młodszego rodzeństwa), długotrwała, nieprawidłowa pozycja ciała, np. podczas oglądania telewizji, odrabiania lekcji. Dlatego ważne jest, aby podczas ich wykonywania dziecko miało zapewnione odpowiednie warunki, czyli:

  • biurko ustawione na wysokość taką, aby przy siedzeniu opierając się przedramionami o blat miało kręgosłup wyprostowany a barki ustawione poziomo.
  • oświetlenie: najlepiej padające ze strony przeciwległej do ręki, którą pisze i nierażące oczu,
  • wysokość krzesła musi odpowiadać długości podudzia, a stopy powinny być swobodnie oparte o podłogę, natomiast oparcie krzesła powinno podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Ponadto ważne jest, aby tornister był odpowiednio dopasowany do wzrostu dziecka i ciężar w nim rozkładał się równomiernie. Najlepiej, aby jak najwięcej czynności (np. czytanie, oglądanie telewizji) było wykonywane w pozycji leżącej na brzuchu z łokciami wysuniętymi do przodu. 

Przeładuj

Tomson i Baron w szoku! Występ uczestników "The Voice of Poland" mocno zaskoczył jurorów!

zobacz 01:11