noga zgięta do tyłu
Pixabay/ Ben_Kerckx/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

3 metody operacyjnego usuwania żylaków: stripping, kriostripping i miniflebektomia

noga zgięta do tyłu
Pixabay/ Ben_Kerckx/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Operacyjne usuwanie żylaków polega na pozbyciu się całego żylaka. Najczęściej wybierane metody to stripping, kriostripping i miniflebektomia. Po zabiegach osoba operowana powinna nosić opatrunek uciskowy lub specjalne pończochy i rajstopy uciskające.

 

Stripping, kriostripping i miniflebektomia to trzy sposoby operacyjnego usuwania żylaków. Chirurdzy zwykle wybierają jedną z trzech metod operacyjnego usuwania żylaków. Różnice w poszczególnych metodach dotyczą wykorzystanych narzędzi oraz techniki przeprowadzania operacji. Celem zabiegów jest usunięcie całych żylaków.

Stripping – operacja na żylaki z wyjęciem żyły stripperem

Stripping to metoda, w której usuwany jest główny pień żylny oraz wszystkie gałęzie żylne od niego odchodzące. Chirurg usuwając żyłę odpiszczelową wykonuje dwa nacięcia na nodze (ok. 5 cm). Pierwsze w okolicy pachwiny, a drugie przy kostce. Jeżeli w trakcie zabiegu ma być usunięta żyła odstrzałkowa (w tylnej powierzchni piszczela), nacięcia robione są pod kolanem i przy kostce. Kolejnym krokiem zabiegu usuwania żylaków jest wprowadzenie do żyły strippera. Stripper to miękka metalowa linka. Chirurg przy jej pomocy przecina i podwiązuje żyłę. Następnie jednym szarpnięciem ją wydobywa. W celu usunięcia gałęzi żylnych niezbędne są dodatkowe nacięcia (1-2 cm) wzdłuż przebiegu pnia żylnego. Odgałęzienia usuwane są w podobny sposób jak pień główny. Na miejsca cięć zakładane są szwy, które należy usunąć po ok. 10 dniach. Zabieg usuwania żył trwa zwykle godzinę i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Dzień po zabiegu osoba może wstać i chodzić. Nacięcia mogą powodować ból przez kilka dni po strippingu. Zwykle na nogach widoczne są także zasinienia, które mogą utrzymywać się do miesiąca. Przez około 14 dni operowana noga powinna być owinięta elastycznym bandażem od palców aż po pachwinę.

Kriostripping – usuwanie żyły zamrożonej podtlenkiem azotu

Kriostripping to metoda polegająca na wykonaniu kilku nacięć (2-3 mm). Przez nacięcie do żyły wprowadzana jest sonda (której zakończenie pokryte jest 24 karatowym złotem). Sonda ta jest połączona z aparatem wypełnionym podtlenkiem azotu. W chwili, gdy sonda dociera do wyznaczonego przez lekarza miejsca jej końcówka schładza się do temperatury od -80 do -100°C. Fragment żyły przykleja się do sondy i zostaje wydobyty na zewnątrz. Procedura jest powtarzana przy kolejnych nacięciach dotąd, aż pień żylny kawałek po kawałku zostanie całkowicie usunięty. W podobny sposób postępuje się w przypadku usuwania gałęzi żylnych. Zabieg trwa około godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Tego samego dnia osoba może wrócić do domu. Dwa tygodnie po operacji należy nosić elastyczny bandaż lub specjalne rajstopy uciskowe.

Miniflebektomia – żyła usuwana odcinkami

Miniflebektomia – jest to technika, w której pień żylny usuwany jest odcinkami (to odróżnia miniflebektomię od strippingu). Chirurg wykonuje małe nacięcia (ok. 2-3 mm) i wyciąga przez nie fragmenty żyły głównej oraz jej odgałęzienia. Operacja wykonywana jest narzędziem przypominającym szydełko. Miniflebektomia może być przeprowadzona w znieczuleniu lokalnym. Nacięcia nie wymagają szycia, wystarczy zakleić je plastrem ściągającym. Osoba operowana może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Zasady rekonwalescencji po zabiegu to owinięcie nogi elastycznym bandażem od pachwiny aż po palce.

Rekonwalescencja po zabiegach usuwania żylaków

Po każdym zabiegu usuwania żylaków należy jak najszybciej zacząć chodzić – tego samego dnia lub w dniu następnym, zależnie od zaleceń lekarza. W ten sposób zmniejszamy ryzyko powstawania zakrzepów. Opatrunek uciskowy powinien być noszony przez 7 do 14 dni. Po usunięciu opatrunku należy nosić specjalne pończochy lub rajstopy obciskające. Tydzień-dwa tygodnie po usunięciu żylaków warto wybrać się na masaż lub hydromasaż, który usprawni krążenie krwi. Po zabiegu nie wskazany jest duży wysiłek fizyczny, noszenie butów na wysokim obcasie oraz długie przesiadywanie w miejscu. Osoby z tendencją do powstawania żylaków powinny także na stałe unikać sauny i opalania. 

Więcej na temat żylaki zmiany skórne
Przeładuj

Kiedy premiera drugiej części "365 dni"?! Jak koronawirus wpłynął na plany produkcji? Zdradziła Anna Maria-Siekulcka!

zobacz 02:56