stopy na piasku nad morzem
Pixabay/ Tabeajaichhalt/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Laser i skleroterapia – bezoperacyjne sposoby usuwania żylaków

stopy na piasku nad morzem
Pixabay/ Tabeajaichhalt/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Bezoperacyjne usuwanie żylaków ma na celu obkurczenie zmian żylakowych, jak w przypadku laserowego usuwania żylaków lub zrośnięcie ścian żył – skleroterapia. Zaletą zabiegów bezoperacyjnych jest krótsza rekonwalescencja, brak konieczności pozostawania w szpitalu i brak blizn po zabiegu.

 

Zanim lekarz rozpocznie leczenie żylaków przeprowadza wywiad i ocenia ich wielkość. Zwraca uwagę na kondycję skóry. Sprawdza czy jest zdrowa, czy widać na niej zmiany (np. przebarwienia lub zaczerwienienia). Bada nogi pod kątem obrzęków i stwardnień. Taka obserwacja pozwala stwierdzić czy zastawki w żyłach są sprawne i czy krew się nie cofa.

Bezoperacyjne sposoby usuwania żylaków

Nie w każdym przypadku lekarz może przeprowadzić operacyjne usunięcie żylaków. Przeciwwskazaniami do takiego zabiegu jest niedrożność żył głębokich, które powinny przejąć pracę żył powierzchniowych po ich usunięciu. Nie należy przeprowadzać operacyjnego usuwania żył, gdy lekarz w trakcie badania wykrył chorobę zakrzepowo-zatorową oraz w chwili, gdy ogólny stan zdrowia osoby nie jest dobry (np. cierpi na cukrzycę lub niewydolność tarczycy).

 

1. Skleroterapia – bezoperacyjnym sposobem usuwania żylaków jest skleroterapia, nazywana także obliteracją. Zabieg ten wykonywany jest na żyłach o małym przekroju, a także w przypadku tzw. „pajączków” na nogach. Lekarz wstrzykuje do chorej żyły środek (sklerosat), który powoduje zwłóknienie ścian. Czynność może być powtarzana kilkakrotnie w odstępach 14 dni. Następnie noga zostaje zabandażowana. Pod wpływem preparatu żyła się zrasta, a krew wybiera nowy szlak. Dzieje się to bez szkody dla układu krążenia. Zabieg trwa ok. 30 minut. Skleroterapia może być przeprowadzona w warunkach ambulatoryjnych. Tuż po zabiegu osoba powinna spacerować przez ok. 30 min, a opatrunek uciskowy należy nosić do 14 dni. Po zdjęciu opatrunku noga może być opuchnięta i sina, zmiany te powinny ustąpić w ciągu kilku miesięcy i nie wymagają żadnej interwencji. Zamknięcie żył nie wpływa negatywnie na krążenie. Krew płynie mniejszymi żyłami lub odgałęzieniami wprost do żył głębokich. Skleroterapia jest praktycznie bezbolesna, dlatego nie wymaga znieczulenia. Cena wykonania skleroterapii to ok. 500 zł.

 

2. Zabieg laserowego usunięcia żylaków. Laserowe usunięcie żylaków to metoda polegająca na obkurczeniu zmian żylakowych. Zabieg wykonywany jest przy pomocy światła lasera wprowadzanego do wnętrza naczynia. Zabiegowi laserowemu towarzyszy mniejszy ból niż w przypadku operacji, krótszy jest także czas rekonwalescencji. Jest to metoda wykorzystywana w przypadku leczenia niewielkich zmian chorobowych. Koszt zabiegu laserem to ok. 2 000 – 3 000 złotych.

Więcej na temat żylaki zmiany skórne
Przeładuj

Basia Kurdej-Szatan zdradza, kiedy wróci do "M jak miłość"! "Znam już termin"

zobacz 00:51