Stopy
Image by Lifetimestock.com

Chirurgiczne, kosmetyczne i domowe sposoby na odciski na stopach

Stopy
Image by Lifetimestock.com

Odciski na stopach mogą zostać usunięte chirurgicznie (wycięcie zrogowaciałej skóry i trzonu odciska) lub kosmetycznie (za pomocą lasera CO2). Można również wybrać się do podologa, który wykona pedicure leczniczy lub wypróbować domowe sposoby – np. moczenie stóp w wodzie z solą.

 

Usuwanie odcisków jest konieczne dla zdrowia i komfortu chodzenia. Zgrubiały naskórek z czasem potrafi przysporzyć wielu bolesnych dolegliwości, jak np. ból przy każdym kroku, brak możliwości dobrania odpowiedniego obuwia. Zrogowaciała skóra jest twarda i może również sprawiać ból bez ruszania stopą.

Usuwanie odcisków: metody chirurgiczne

Najbardziej radykalnym rozwiązaniem w przypadku odcisków jest chirurgiczne ich usunięcie. Skalpelem wycina się nie tylko samą zrogowaciałą skórę, ale i trzon modzelu. Tym samym likwiduje się możliwość odtwarzania się twardego naskórka (koszt zabiegu od 50-60 złotych wzwyż). Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ani hospitalizacji.

Usuwanie odcisków: metody kosmetyczne

Usuwanie odcisków można również wykonać laserem CO2. Jest to mniej inwazyjna metoda niż chirurgiczne wycięcie, ale efekt jest zbliżony. Zabieg laserowy wykonuje się w gabinecie kosmetycznym i jest kosztowny (od 150 złotych wzwyż). Obszar skóry narażony na działanie podczerwieni jest schładzany. Zabieg również nie wymaga specjalnego przygotowania ani hospitalizacji. Usunięcie odcisków może odbyć się również w gabinecie podologa, który wykona pedicure leczniczy, usuwając zrogowaciałą skórę za pomocą peelingu czy ścierając twardy naskórek. Zabieg kosztuje ok. 100 złotych.

Usuwanie odcisków: sposoby w domu

Usuwanie odcisków na własną rękę może być wskazane tylko w sytuacji, gdy odcisk jest mały, nie wywołuje bólu, jest jedynie defektem estetycznym. Dobroczynny wpływ na stwardniałą skórę ma m.in. woda z solą. Moczenie stóp w niej jest skutecznym sposobem na rozmiękczenie zrogowaciałego naskórka. W aptece dostępnych jest też wiele produktów – maści, kremy, plastry – które z łatwością pomogą w walce z odciskami.

 

Odciski powracają – jeżeli ich powstanie spowodowane jest niewłaściwym obuwiem czy wadą postawy, to z dużym prawdopodobieństwem powrócą w tym samym miejscu.

Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04