dioda lasera przyłożona do nogi
©anikanes/Fotolia.com

Usuwanie brodawek (kurzajek) laserem to, obok krioterapii i smarowania maściami, jeden ze sposobów na pozbycie się tych zmian skórnych. Zabieg laserem szybko usunie kurzajki i skutecznie zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu się na inne partie ciała. Wczesne laserowe usunięcie kurzajek ograniczy też ryzyko zarażenia nimi innych.

Dlaczego warto usuwać kurzajki laserem?

Pojawiające się na skórze brodawki są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego. Jest on przenoszony przez kontakt z przedmiotami używanymi przez osobę, która ma brodawki i przez dotyk. Wcześnie usunięta kurzajka pozwala ograniczyć ryzyko zakażenia. Często już jeden zabieg wystarczy, żeby skutecznie usunąć tkankę z wirusem.

 

Brodawki mają tendencję do rozprzestrzeniania się. Osoby, które mają kurzajki np. na dłoniach, mogą niechcący przenieść wirusa na inne partie ciała, np. na stopy. Wczesne pozbycie się kurzajek za pomocą lasera zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusa.

 

Choć brodawki najczęściej same znikają, trzeba na to czekać. Kurzajki mogą powodować dyskomfort osoby, u której występują w widocznym miejscu. Również smarowanie maściami przynosi efekt dopiero po dłuższym okresie regularnego ich stosowania. Zabieg laserowy to sposób na szybkie pozbycie się nieestetycznych zmian.

Jak przebiega zabieg laserowego usuwania kurzajek?

Na ogół zabieg laserowego usuwania kurzajek wykonuje się bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym. Usunięcie jednej brodawki trwa ok. 10-15 minut. Fala elektromagnetyczna emitowana przez lampę jest absorbowana przez płyn wewnątrz i zewnątrztkankowy. Wytworzone ciepło sprawia, że zakażony fragment tkanki wyparowuje. Okolice tkanki pozostają nienaruszone, ponieważ laserem oddziałuje się na skórę punktowo. Już następnego dnia po zabiegu ranka zabliźnia się, nie wolno jej rozdrapywać ani podrażniać. Trzeba przemywać ją środkiem dezynfekującym zaleconym przez lekarza. W ciągu 2-5 tygodni rana powinna całkowicie się zabliźnić i pokryć nowym naskórkiem. Zabieg laserowy będzie wiązał się z większą ingerencją, jeśli wcześniej podejmowano próby zamrożenia kurzajki (krioterapii).

Laserowe usuwanie brodawek – cena i przeciwwskazania

Cena zabiegu waha się od 100 do 200 zł i zależy od renomy gabinetu medycyny estetycznej oraz rozległości zmian skórnych. Przeciwwskazaniem do zabiegu są stany zapalne w okolicach brodawki, np. opryszczka.  


Więcej na temat zmiany skórne choroby wirusowe