kobieta trzymająca się za bolący kark
© vladimirfloyd/Fotolia.com

Uszkodzenie kręgosłupa w odcinku szyjnym, czyli tzw. smagnięcie biczem

kobieta trzymająca się za bolący kark
© vladimirfloyd/Fotolia.com

Smagnięcie biczem (whiplash) to najczęstszy uraz kręgosłupa na skutek wypadków komunikacyjnych. Ból głowy, sztywnienie karku i drętwienie rąk to jedne z objawów uszkodzenia części szyjnej kręgosłupa. Mogą one pojawić się nawet po kilkunastu godzinach po wypadku.

Jak rozpoznać objawy urazu „smagnięcie biczem”?

Objawy "smagnięcia biczem" najczęściej pojawiają się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu godzinach od wypadku, ponieważ działająca podczas stresowej sytuacji adrenalina może blokować ból i inne symptomy. Z opóźnieniem mogą pojawić się dolegliwości, takie jak:

  • zawroty głowy, bóle głowy, najczęściej w okolicy podstawy czaszki,
  • sztywnienie karku,
  • podwójne widzenie,
  • drętwienie rąk,
  • nudności i wymioty, utrata przytomności – jest to sytuacja alarmująca, mogąca sugerować obecność krwiaka w wyniku stłuczenia mózgu,
  • chwiejność emocjonalna, która może świadczyć o szoku pourazowym,
  • trudności z koncentracją, zmęczenie,
  • szum w uszach,
  • problemy ze snem.

Diagnoza urazu „smagnięcie biczem” dokonywana jest na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, które powinno być wykonywane zawsze osobom, które uskarżają się na bóle głowy i szyi w następstwie wypadków komunikacyjnych.

Co zrobić po wypadku? Leczenie urazu „smagnięcie biczem”

Nawet gdy bezpośrednio po wydarzeniu nie występują żadne dolegliwości bólowe, nie wolno bagatelizować sprawy i należy udać się do lekarza. Jeżeli występuje jeden lub więcej z wymienionych powyżej symptomów, a od urazu minęło już kilka dni tym bardziej wskazana jest konsultacja specjalistyczna.

Uszkodzenie kręgosłupa w odcinku szyjnym i związane z tym dolegliwości bólowe leczone są z zastosowaniem miękkiego kołnierza ortopedycznego, zimnymi okładami oraz środkami przeciwbólowymi. Rehabilitacja po urazie komunikacyjnym szyi prowadzi przede wszystkim do przywrócenia jej naturalnego ustawienia, zniwelowanie napięcia, zesztywnienia oraz bólu. W tym celu stosuje się masaże, kinesiotaping, ćwiczenia mobilizujące ruch i stabilizujące kręgosłup. Kinezynoterapia wspierana jest zazwyczaj zabiegami fizykoterapeutycznymi.

Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53