kobieta trzyma twarz w rękach
©Piotr Marcinski/fotolia

Kolor upławów z pochwy pozwala określić chorobę

kobieta trzyma twarz w rękach
©Piotr Marcinski/fotolia

Grzybica, nadżerka, infekcja bakteryjna, pasożyty, a nawet rak narządów rodnych – kolor wydzieliny z pochwy może świadczyć o chorobie. Zielone upławy z pochwy są objawem działalności rzęsistka pochwowego, a białe i grudkowate oznaczają grzybicę. Upławy z krwią mogą być skutkiem ubocznym owulacji czy zagnieżdżenia zarodka w macicy.

Białe upławy z pochwy

Gdy wydzielina z pochwy ma biały kolor i grudkowatą strukturę, świadczy to o grzybicy narządów rodnych. Białe upławy z pochwy podczas grzybicy nie mają zapachu lub jest on lekko słodkawy, drożdżowy. Chorobie towarzyszą także inne symptomy, w tym świąd i pieczenie pochwy i sromu, opuchlizna tych miejsc i zaczerwienienie. Białe upławy z pochwy mogą zostać pomylone z szarymi i szarobiałymi upławami, które są charakterystyczne dla infekcji bakteryjnych. Ostateczną diagnozę postawi ginekolog.

Upławy z krwią

Plamienie i krwawe ślady na bieliźnie poza menstruacją zdarzają się zdrowym kobietom, np. podczas owulacji albo w przypadku zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Jeśli pęcherzyk pęknie, uwalniając dojrzałą komórkę jajową, w pobliżu strzępków jajowodu, mogą one wyłapać odrobinę krwi razem z jajem. Upławy z krwią mogą być plamieniem owulacyjnym spowodowanym nagłym spadkiem poziomu estrogenów, wówczas niewielkie fragmenty śluzówki mogą złuszczać się i wypływać razem ze śluzem. Różowe i krwawe upławy niekiedy występują też przy zagnieżdżeniu zarodka – gdy podczas implantacji uszkodzone zostanie naczynie w ściance macicy. Powodem do niepokoju są z kolei upławy z krwią, którym towarzyszy ból w podbrzuszu. Może to być symptom nadżerki lub polipów szyjki macicy. Gdy wydzielina ma przykry zapach i jest krwawa i wodnista, konieczne jest niezwłoczne odwiedzenie gabinetu ginekologa, ponieważ to oznaki tego, że w pochwie utknęło ciało obce. Inne choroby, którym towarzyszą upławy z krwią, to: rak narządów rodnych, zanikowe zapalenie pochwy.

Zielono-żółte i żółte upławy z pochwy

Ropne, zielono-żółte lub żółte upławy z pochwy to oznaka chlamydiozy lub rzeżączki. Rzeżączka powoduje, że wydzielina z pochwy jest ropna i kleista. Chorobę tą powodują bakterie gonokoki. Za chlamydiozę odpowiedzialne są natomiast bakterie Chlamydia trachomatis. Jeśli zielono-żółte upławy są pieniste i mają mocny i nieprzyjemny zapach, mogą oznaczać zakażenie pasożytem – rzęsistkiem pochwowym. Powoduje on rzęsistkowicę, która dotyka też układ moczowy. Zielonkawe upławy występują u kobiet chorych na zanikowe zapalenie pochwy, często zawierają domieszki krwi. Natomiast zielone upławy z pochwy to symptom zaawansowanej nadżerki. Zwykle wydzielina ma lekko żółte zabarwienie i towarzyszą jej bóle kontaktowe, pieczenie i świąd warg sromowych, bóle brzucha oraz plamienia poza okresem.


Więcej na temat ginekologia choroby weneryczne
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30