szczęśliwa para na tle morza
Pixabay/873770/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Uderzenia gorąca – zmora przekwitających kobiet

szczęśliwa para na tle morza
Pixabay/873770/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Uderzenia gorąca zdarzają się ludziom w różnym wieku i mogą być spowodowane stresem oraz zaburzeniami układu nerwowego i krwionośnego. Są jednak przede wszystkim objawami menopauzy – powtarzają się regularnie u ponad 80% przekwitających kobiet.

Co się dzieje w organizmie w momencie uderzenia gorąca?

Uderzenia gorąca to gwałtowne rozszerzenia naczyń krwionośnych, które trwają do kilkunastu minut. Towarzyszą im często zaczerwienienie twarzy i szyi, wzmożona potliwość, kołatanie serca oraz rozdrażnienie.

Co łączy uderzenia gorąca z menopauzą?

Takie nagłe zmiany w odczuwaniu temperatury są uznawane za charakterystyczny objaw menopauzy, choć mogą zdarzać się na długo przed nią i trwać nawet do kilku lat po niej. Napad gorąca bardzo łatwo można wyjaśnić zmianami, zachodzącymi wówczas w kobiecym organizmie. W okresie przekwitania spada poziom estrogenów. Zakłóca to pracę ośrodka termoregulacji, który czasem bez uzasadnienia wysyła do organizmu sygnał, że doszło do przegrzania. To powoduje pobudzenie gruczołów potowych, które mają za zadanie natychmiastowe schłodzenie ciała. Dlatego uderzenia gorąca zaczynają się od głowy, gdzie znajduje się regulująca temperaturę przysadka mózgowa. Stamtąd niczym fala przemieszczają się w dół organizmu.

Czy można zapobiec uderzeniom gorąca?

Uderzenia gorąca wynikają z procesów wewnątrz organizmu, które są od nas niezależne, dlatego naturalnymi sposobami nie można im zapobiegać. Prawie stuprocentową skuteczność zapewnia tylko hormonalna terapia zastępcza, która wyrównuje stężenie hormonów w organizmie. Ryzyko wystąpienia uderzeń gorąca można jednak znacznie obniżyć zmianą przyzwyczajeń i trybu życia. Warunki do wystąpienia tej nieprzyjemnej przypadłości stwarza dieta bogata w ostre przyprawy, ciepłe napoje (zwłaszcza kawę) i alkohol. Ograniczenie tych produktów może sprawić, że napady gorąca nie będą już tak częste. Pomaga również dbałość o utrzymanie odpowiedniej temperatury w swoim otoczeniu. Podstawą jest przewiewny ubiór dobierany tak, aby w razie uderzenia można było szybko zdjąć wierzchnią warstwę stroju. Należy też unikać wizyt w saunie i wystawiania się na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Kobiety, które palą papierosy, powinny pomyśleć nad rzuceniem tego nałogu. Ich szkodliwy wpływ na naczynia krwionośne przyczynia się pośrednio do nasilenia problemu uderzeń gorąca.

Na jakie inne przypadłości mogą wskazywać uderzenia gorąca?

Uderzenia gorąca nie zawsze muszą być związane z menopauzą. Zdarzają się także kobietom w ciąży, ale równie dobrze mogą dotyczyć cierpiących na chorobę Parkinsona, cukrzycę, depresję, nerwicę, a także nadciśnienie tętnicze i nadczynność tarczycy. Nie można więc bagatelizować tej dolegliwości.


Więcej na temat menopauza
Przeładuj

Jak Ania z "Hotelu Paradise" wspomina związek z Tindera? Zdradziła również, jaki ma typ mężczyzny

zobacz 02:11