kobieta w ciąży
Pixabay/Greyerbaby/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Nieprawidłowe ułożenie macicy a ciąża

kobieta w ciąży
Pixabay/Greyerbaby/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Tyłozgięcie macicy dotyczy około 20% kobiet. Często objawia się bolesnymi miesiączkami i bólami w dole brzucha. Część kobiet odczuwa również dyskomfort podczas seksu.

Na czym polega tyłozgięcie macicy?

Prawidłowe ułożenie macicy jest wówczas gdy jej trzon względem szyjki jest w pozycji przodozgiętej oraz przodopochylonej. W przypadku tyłozgięcia odchyla się ona ku tyłowi. Tyłozgięcie zaliczane jest do grupy o groźnej nazwie – patologie położenia macicy, jednak taka budowa nie powoduje na ogół żadnych poważnych dolegliwości. Objawy to: bolesne miesiączki oraz bóle w dole brzucha (jeżeli są uciążliwe i długotrwałe należy udać się do ginekologa). Przyczyna tyłozgięcia może być dziedziczna lub nabyta, poprzez: nawracające stany zapalne, endometriozę, przetrzymywanie moczu lub przebyte operacje.

Pozycje ułatwiające zajście w ciążę przy tyłozgięciu macicy

Zajście w ciążę w tradycyjnej pozycji może być problemem (lecz nie musi), gdyż ejakulat może nie dotrzeć w odpowiednie miejsce. Dlatego, gdy staramy się o dziecko zalecana jest pozycja, w której partner jest z tyłu. Tyłozgięcie nie powoduje problemów z zajściem w ciążę, ani z jej utrzymaniem, kobieta może jedynie odczuwać na początku większy ból w krzyżu. Ponadto podczas ciąży macica się prostuje i zdarza się, że po porodzie dolegliwości związane z tyłozgięciem mijają.

Tyłozgięcie powoduje dyskomfort podczas stosunku

Zdarza się, że tyłozgięcie macicy powoduje ból (nazywany algopareunią) lub uczucie parcia na pęcherz podczas stosunku, szczególnie w przypadku głębokiej penetracji. Jedynym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniej – bezbolesnej pozycji.


Więcej na temat ciąża ginekologia
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33