Kobieta bada pobrane wcześniej próbki krwi.
©sergiophoto/Fotolia.com

Trombofilia – nadkrzepliwość krwi: przyczyny, czynniki ryzyka, objawy i sposoby leczenia

Kobieta bada pobrane wcześniej próbki krwi.
©sergiophoto/Fotolia.com

Trombofilia, zwana również nadkrzepliwością, jest wrodzonym lub nabytym schorzeniem, cechującym się skłonnością do tworzenia się zakrzepów żylnych oraz tętniczych. Dolegliwość ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może wywołać zator płucny, udar mózgu czy zawał serca. Głównym objawem trombofilii jest zakrzepica żył, której najczęstszym symptomem jest obrzęk i ból kończyn dolnych. Leczenie trombofilii najczęściej polega na przyjmowaniu preparatów rozrzedzających krew.

 

Podstawowym badaniem diagnostycznym przy trombofilii jest koagulogram, w którym oznacza się liczbę trombocytów – płytek krwi, odpowiadających za procesy krzepnięcia. Badanie to służy również do wykrywania nadpłytkowości i małopłytkowości.

 

Nadkrzepliwość krwi – przyczyny

 

Trombofilia, nazywana również nadkrzepliwością, jest dolegliwością, polegającą na nadmiernej skłonności do powstawiania zakrzepów w żyłach lub rzadziej – w tętnicach. Wyróżnia się dwa typy trombofilii o zróżnicowanych przyczynach występowania: wrodzoną oraz nabytą. Pierwsza z nich pojawia się w wyniku dziedziczenia wadliwego genu lub skłonności do zakrzepicy. Ryzyko dziedziczenia jest tak samo duże u obu płci. Natomiast przyczyny trombofilii nabytej są bardziej zróżnicowane – mogą za nią odpowiadać choroby immunologiczne (np. toczeń układowy), a także choroby układu pokarmowego – wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniewskiego-Crohna.

 

Trombofilia – czynniki ryzyka

 

Wśród najpowszechniejszych czynników ryzyka trombofili można wymienić:

  • ciążę,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • siedzący tryb życia,
  • zabiegi operacyjne,
  • urazy kończyn dolnych,
  • palenie papierosów,
  • otyłość,
  • wiek powyżej 60. lat.

 

Nadkrzepliwość krwi – objawy

 

Głównym symptomem nadkrzepliwości krwi jest zakrzepica kończyn dolnych, która charakteryzuje się bólem i obrzękiem nóg. Niekiedy chorobie tej może towarzyszyć gorączka lub stan podgorączkowy. Symptomem trombofilii może być również niedobór antytrombiny – białka, syntezowanego w wątrobie i płytkach krwi. Nadkrzepliwość stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego – może odpowiadać za zator płucny, udar mózgu i zawał serca. Dolegliwość ta jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do poronienia lub obumarcia płodu.

 

Trombofilia – sposoby leczenia

 

Podstawowym sposobem leczenia trombofilii jest przyjmowanie preparatów rozrzedzających krew. Leki te mają na celu zmniejszyć poziom krzepliwości, a tym samym zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia pacjenta powikłań. Zwykle stosuje się preparaty z heparyną, która charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem. W przypadku trombofilii wrodzonej leki na rozrzedzenie krwi zazwyczaj przyjmuje się przez całe życie. Natomiast nadkrzepliwość nabytą można wyleczyć, m.in. przez zdiagnozowanie przyczyny jej występowania i regularne przyjmowanie leków.

Więcej na temat badania krwi hormony
Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52