KObieta walczy z niedoskonałościami skóry
© Andrey Popov/Fotolia.com

Niska samoocena może powodować trądzik neuropatyczny

KObieta walczy z niedoskonałościami skóry
© Andrey Popov/Fotolia.com

Istotą trądziku neuropatycznego jest walka z niedoskonałościami, które w rzeczywistości są niemal niewidoczne. Uparte dążenie do idealnej skóry powoduje drapanie, wyduszanie i tym samym niszczenie cery i pogarszanie jej stanu. Trądzik neuropatyczny ma podłoże psychiczne i leczy się go przede wszystkim u terapeuty.

Obsesyjne wyciskanie wągrów i rozdrapywanie zmian skórnych

Trądzik neuropatyczny to choroba wymagająca leczenia w gabinecie psychologa lub psychiatry. Polega ona na tym, że chory obsesyjnie oczyszcza twarz z wszelkich niedoskonałości, powodując pojawianie się zmian skórnych i blizn. W rzeczywistości mankamenty, których chce się pozbyć osoba chora, są niewidoczne lub widoczne tylko z bardzo bliskiej odległości. Dlatego charakterystycznym objawem trądziku neuropatycznego jest ciągłe przeglądanie się w lustrze i szukanie kolejnych niedoskonałości, których można byłoby się pozbyć. Samodzielnie i bez przestrzegania zasad higieny chory stara się usunąć zaskórniki czy strupki. Przez to dochodzi do zakażenia bakteriami i powstawania nowych, poważniejszych zmian skórnych. Trądzik neuropatyczny może skutkować powstawaniem blizn na twarzy i wszędzie tam, gdzie niedoskonałości są przez chorego zwalczane, np. na dekolcie. Z czasem osoba cierpiąca na tę chorobę zaczyna wykonywać swoje czynności „pielęgnacyjne” odruchowo i nieświadomie.

Trądzik neuropatyczny to sposób na rozładowanie napięcia i wynik niskiej samooceny

Przyczyny trądziku neuropatycznego leżą w psychice chorego. Zwykle cierpią na niego osoby z zaburzeniami emocjonalnymi lub psychicznymi, pogrążone w depresji, nieśmiałe, bez poczucia własnej wartości i silnie przeżywające stres. Dotyczy to także tych osób, które obsesyjnie dążą do perfekcji i mają nieprawdziwy, zniekształcony obraz samych siebie. Drapanie i wyciskanie jest sposobem na rozładowanie emocji i osiągnięcie spokoju. Pomaga też w zrealizowaniu postawionego sobie zadania o tym, by być „idealnym”.

Psycholog lub psychiatra i wsparcie najbliższych pomogą wyleczyć trądzik neuropatyczny

Jako że trądzik neuropatyczny ma podłoże psychiczne, wymaga leczenia w gabinecie specjalisty. Aby terapia była skuteczna, powinna uwzględniać także łagodzenie objawów, a nie tylko likwidację przyczyn. Zatem niezwykle istotna jest właściwa pielęgnacja cery, by unikać powstawania niedoskonałości. Pozytywny wpływ ma też zmiana trybu życia i stopniowa zmiana postrzegania siebie przez osobę chorą. Chory powinien mieć wsparcie w osobach bliskich, zwłaszcza jeśli chodzi o dowartościowanie. Pomocne może być też wypełnienie obowiązkami i przyjemnymi zajęciami wolnego czasu, najlepiej w towarzystwie innych ludzi. Blizny i inne skutki trądziku neuropatycznego powinny zostać wyleczone, by nie doprowadziły do nawrotu choroby.

 
  • Typowym problemem okresu dojrzewania jest trądzik młodzieńczy. Poznaj, objawy, przyczyny i to, jak leczyć jedną z jego odmian, czyli trądzik grudkowy.
  • Zbyt duża produkcja łoju i nieprawidłowe rogowacenie naskórka powodują trądzik. Poznaj, przyczyny, objawy i jak się leczy trądzik zaskórnikowy.
  • Najczęściej występującą chorobą skóry u nastolatków jest trądzik pospolity. Poznaj jakie są przyczyny trądziku pospolitego

Przeładuj

"I love you"... Filmowy Massimo przerwał nasz wywiad, by wyznać to filmowej Laurze! Jaka relacja ich łączy?

zobacz 01:55