Dziewczynka wyciska pryszcza
© imagesbykenny/Fotolia.com

Odkażanie i złuszczanie – sposoby leczenia trądziku młodzieńczego

Dziewczynka wyciska pryszcza
© imagesbykenny/Fotolia.com

Przyczyną powstawania trądziku młodzieńczego są męskie hormony płciowe – androgeny. Typową kuracją jest podawanie antybiotyków, retinoidów i stosowanie preparatów złuszczających, które zmniejszają łojotok. Jak się pozbyć trądziku młodzieńczego? Należy leczyć go i zewnętrznie, i wewnętrznie.

Trądziku młodzieńczego można się pozbyć, stosując terapię od zewnątrz

Czasem aby pozbyć się trądziku młodzieńczego, wystarczy stosować preparaty oczyszczające i osuszające (z cynkiem), a także mieszanki spirytusowe z kwasem salicylowym, tymolem bądź mentolem. Zawarte w preparatach do stosowania miejscowego pochodne witaminy A (retinoidy) zapobiegają tworzeniu się nowych zaskórników, wpływają na prawidłowe rogowacenie naskórka i działają przeciwzapalnie. Gdy zmian zapalnych jest wiele i są zaognione, stosuje się antybiotyki, np. klindamycynę czy tetracyklinę bądź erytromycynę.

 

W leczeniu trądziku młodzieńczego sprawdzają się kwas azelainowy i nadtlenek benzoilu. Mają działanie złuszczające, przeciwzapalne oraz antybakteryjne, a kwas azelainowy ponadto hamuje łojotok.

Leczenie ogólne trądziku młodzieńczego

Gdy terapia stosowana wyłącznie na skórę nie przynosi oczekiwanych efektów, trądziku młodzieńczego można się pozbyć dzięki stosowaniu leków oddziałujących na organizm od wewnątrz. Podstawowymi środkami w kuracji ogólnej są antybiotyki z grupy tetracyklin – minocyklina i doksycyklina, a także erytromycyna i klindamycyna.

 

Przez kilka miesięcy zażywania antybiotyki zredukują znacznie stan zapalny i zlikwidują większość bakterii. Wsparcie tych leków stanowią witaminy – C, B2, PP oraz A. Doustnie podaje się pochodną witaminy A – izotretynoinę. Substancja ta jest przeciwbakteryjna i hamuje pracę gruczołów łojowych. U dziewcząt zmagających się z trądzikiem młodzieńczym można zastosować leczenie hormonalne. Polega ono na podawaniu leków hamujących wydzielanie przez organizm hormonów męskich.

Higiena i odpowiednia dieta pomogą pozbyć się trądziku młodzieńczego

Aby kuracja lekami i preparatami aptecznymi była skuteczna, warto wspomóc ją wykluczeniem z jadłospisu niektórych produktów nasilających objawy. Mowa o mleku i produktach mlecznych, takich jak śmietana, masło itd., czekolada i potrawy pikantne. Zaleca się natomiast jedzenie owoców i warzyw bogatych w witaminy i składniki mineralne. Podstawową zasadą w pielęgnacji cery trądzikowej jest absolutny zakaz wyduszania ropnych zmian, ponieważ może to sprawić, że w tych miejscach zostaną trwałe blizny. Nie należy podrażniać chorej skóry tarciem ani peelingiem mechanicznym, to tylko roznosi bakterie na pozostałe obszary twarzy czy pleców. Po umyciu i wysuszeniu cery można zaaplikować na nią leki albo kosmetyki do cery trądzikowej.

 

Więcej na temat trądzik zmiany skórne
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48