Kobieta z trądzikiem
© Andrei Korzhyts/Fotolia.com

Estrogeny i androgeny – przyczyny trądziku hormonalnego

Kobieta z trądzikiem
© Andrei Korzhyts/Fotolia.com

Gdy hormonów płciowych jest zbyt dużo, ma to wpływ na cały organizm, w tym także na skórę. Szkodliwy jest nadmiar zarówno androgenów, jak i estrogenów.

 

Trądzik hormonalny może pojawić się w każdym wieku, ale przeważnie dotyka kobiet po trzydziestce. Leczy się go objawowo i przyczynowo.

Nadmiar estrogenów a trądzik hormonalny, czyli estrogenny

Gdy estrogenów jest zbyt dużo, mogą wywoływać trądzik różowaty. Pojawia się on w okolicach nosa i ust i wygląda jak małe grudki na czerwonej twarzy. Ten rodzaj trądziku hormonalnego musi być prawidłowo zdiagnozowany, ponieważ nie jest najczęściej występującą odmianą trądziku i wymaga zupełnie innego leczenia niż najpopularniejszy trądzik androgenny.

 

Trądzik estrogenny pojawia się zazwyczaj u kobiet po 30. roku życia i oprócz nieprawidłowego stężenia hormonów może mieć także inne przyczyny, np. zakażenie bakteryjne czy choroby układu pokarmowego albo długotrwałe stosowanie sterydów. Estrogeny regulują prawidłową pracę gruczołów łojowych, więc jeśli jest ich zbyt dużo lub zbyt mało – gruczoły te mogą działać niewłaściwie, prowadząc do łojotoku i pryszczy albo patologicznego rogowacenia naskórka. Leczenie trądziku estrogennego polega na podawaniu leków antyestrogennych, głównie pochodnych progesteronu. Poziom progesteronu przy nadmiarze estrogenów jest bardzo niski.

Trądzik androgenny oznacza zbyt dużą ilość hormonów męskich w organizmie

Najczęstszym powodem trądziku u kobiet dojrzałych jest zbyt duże stężenie w organizmie androgenów, czyli hormonów męskich. Trądzik hormonalny spowodowany nadmiarem androgenów ma postać zaskórnikowo-grudkową, a pryszcze występują przeważnie na brodzie, czole i obwodowych częściach twarzy, a także na szyi i plecach. Ropne zmiany są bolesne i łatwo je zakazić, dlatego skóra dotknięta tym problemem wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zachowania higieny.

 

Oprócz trądziku hormonalnego zbyt duże stężenie androgenów objawia się nadmiernym owłosieniem ciała typowo męskim – klatki piersiowej, wokół sutków, twarzy (wąsik) i rąk oraz nóg. Trądzik jest bardzo nasilony i ma tendencję do pozostawiania blizn. Leczenie trądziku hormonalnego w związku z nadmiarem męskich hormonów płciowych polega na podawaniu leków antyandrogennych i estrogenów. Łagodzi to łojotok i reguluje poziom odpowiedzialnych za zmiany skórne hormonów.


Więcej na temat trądzik zmiany skórne
Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00