kobieta w średnim wieku
Flickr/Daniel X. O'Neil/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Torbiel na jajniku – groźne schorzenie czy nieszkodliwa narośl?

kobieta w średnim wieku
Flickr/Daniel X. O'Neil/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Torbiel na jajniku to patologiczna zmiana otaczająca jajnik. Może mieć łagodny przebieg, gdy jest to np. pozostały pęcherzyk Graafa lub złośliwy w postaci raka jajnika.

Torbiel na jajniku – co to jest i skąd się bierze?

Torbiel na jajniku (łac. cystis ovarii) to schorzenie najczęściej pojawiające się u kobiet jeszcze miesiączkujących. Jest to zmiana patologiczna przestrzeni płynowej jajnika otoczona ścianą. Torbiele dzielimy na:

  • torbiele czynnościowe jajnika (surowicze, proste): torbiel pęcherzykowa, torbiel ciałka żółtego – są to torbiele powstałe w wyniku nie wchłonięcia pęcherzyka Graafa – zazwyczaj mają postać łagodną, w ostateczności wymagającą jedynie terapii hormonalnej.
  • torbiele jajnika nieczynnościowe: torbiele endometrialne (tzw. czekoladowe) oraz dermoidalne (tzw. skórzaste) – w tej grupie pojawiają się zmiany złośliwe o charakterze nowotworowym wymagające często interwencji chirurgicznej.

Do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznie czynników powodujących torbiele. Najczęściej podawanymi przyczynami są: nieleczone stany zapalne dróg rodnych, policystyczne jajniki, endometrioza (czyli przerost błony śluzowej macicy), zaburzenia hormonalne oraz czynniki genetyczne.

Torbiel na jajniku – objawy i rozpoznanie

Torbiele często nie dają żadnych specyficznych objawów. Jeśli jednak zauważymy współwystępowanie symptomów z poniższej listy, warto udać się do lekarza ponieważ może to oznaczać, że torbiel jest już znacznej wielkości i uciska okoliczne tkanki:

  • bóle podbrzusza, szczególnie zlokalizowane w obrębie któregoś jajnika;
  • parte bóle pęcherza połączone z uczuciem parcia na mocz;
  • krwawienia międzymiesiączkowe i/lub zaburzenia cyklu i miesiączkowania – szczególnie, jeśli nie występowały wcześniej;
  • mdłości, wymioty, omdlenia, bóle głowy;
  • ostre bóle brzucha, które mogą oznaczać, że doszło do zapalenia otrzewnej w wyniku rozlania zawartości torbieli.

Z uwagi na dużą rozpiętość zagrożenia, jakie niesie za sobą powstanie torbieli na jajniku – bardzo ważne jest wczesne jej rozpoznanie. Torbiel może zdiagnozować ginekolog nawet podczas rutynowego badania. Wówczas zleci dodatkowe analizy, są to: USG dopochwowe albo USG jamy brzusznej z obrazowaniem przydatków oraz laparoskopowa biopsja jajnika. Jeżeli w wyniku tych badań zostanie zdiagnozowana zmiana nieczynnościowa, wówczas zlecone zostanie dodatkowo badanie hormonalne oraz czasem też badanie markerów nowotworowych we krwi.

Leczenie torbieli jajnika. Kiedy konieczne jest usunięcie jajnika?

Leczenie torbieli jajnika może polegać na:

  • leczeniu farmakologicznym – terapia hormonalna;
  • leczeniu operacyjnym – metoda tradycyjna, metoda laparoskopowa.

Torbiele czynnościowe zwykle nie wymagają leczenia, ponieważ ustępują samoistnie po kilku cyklach. Konieczna jest jednak ich okresowa kontrola. Niekiedy lekarz zaleca terapię hormonalną w postaci tabletek antykoncepcyjnych.

 

Decyzję o usunięciu jajnika najczęściej lekarz podejmuje w sytuacji, gdy w obrębie jednego jajnika torbiele są bardzo liczne. Usunięcie jednego jajnika – przy zachowaniu drugiego, który jest zdrowy, nie wyklucza zajścia w ciążę.

 

Wcześnie zdiagnozowana torbiel jajnika, to większa szansa na wyleczenie w przypadku zmian złośliwych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, w ramach której zalecane jest wykonywanie badania USG transwaginalnego co najmniej raz w roku – szczególnie po 35 roku życia.

Więcej na temat nowotwór ginekologia
Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13