osoba leży na łóżku szpitalnym
©kuarmungadd/Fotolia

Toczeń trzewny - leczenie

osoba leży na łóżku szpitalnym
©kuarmungadd/Fotolia

Toczeń trzewny jest chorobą przewlekłą i autoimmunologiczną. Najczęściej dotyka kobiet w wieku od 16 do 55 lat. W terapii ważną rolę odgrywa leczenie farmakologiczne i odpowiednie podejście do pacjenta.

Leczenie tocznia zależy od objawów choroby

 

Toczeń trzewny trudno jest wyleczyć. Jego leczenie uzależnione jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania, a także od zajętych przez chorobę narządów. Obecnie nie wyprodukowano specyfiku, który mógłby do końca zwalczyć tę chorobę. W przypadku, gdy występują bóle stawów, stosuje się leki przeciwzapalne niesteroidowe. Jeżeli pojawia się wysypka zazwyczaj zwalcza się ją kortykosteroidami, a na objawy skórne przepisywany jest lek przeciwmalaryczny.

Glikokortykosteroidy i leki cytotoksyczne w leczeniu tocznia

Lekarze najczęściej jednak stosują glikokortykosteroidy, które stosowane są zarówno zewnętrznie, jak i w formie doustnej. Pacjent, u którego występuje zagrożenie życia, czy nagłe zmiany w nerkach zażywa przeważnie cytotoksyczne leki (cyklofosfamid, mykofenolan, czy azatiopryna). Czasem stosuje się zabiegi wymiany osocza krwi, tzw. plazmaferezę. Jeśli zaobserwuje się zmiany skórne na ciele należy unikać kontaktu ze słońcem i używać kremy z filtrem UV. Obecnie na świecie trwają badania, które poszukują przyczyn choroby i dążą do znalezienia specyfiku, który pomoże zwalczyć tocznia trzewnego. U wielu chorych przebieg tocznia trzewnego jest łagodny, a kobiety których dotyka są w stanie donosić ciążę i urodzić dziecko bez żadnych komplikacji. 

Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30