Pielęgniarka pobiera krew
©Guido Grochowski/Fotolia

Toczeń trzewny - diagnostyka

Pielęgniarka pobiera krew
©Guido Grochowski/Fotolia

Toczeń trzewny dotyka najczęściej kobiet i trudno jest go wykryć. Toczeń rozpoznaje się za pomocą badań laboratoryjnych.

Toczeń trzewny – czym jest?

Toczeń trzewny zwany jest inaczej toczniem rumieniowatym układowym. Jest przewlekłym zapaleniem tkanki łącznej. W trakcie schorzenia dochodzi do nadmiernej syntezy przeciwciał. Toczeń rumieniowaty układowy daję bardzo zróżnicowane objawy, które mogą dotyczyć zarówno zmian skórnych, jak i zapalenia stawów, zmian w nerkach, opłucnej lub osierdziu. Podczas trwania choroby może dojść do zaatakowania przez toczeń innych narządów bądź ośrodkowego układu nerwowego.

Toczeń trzewny – badania laboratoryjne

Toczeń trzewny jest chorobą reumatologiczną, dlatego pomocne w jej wykryciu okazują się analizy laboratoryjne. Można wykryć schorzenie za pomocą wskaźnika OB, czyli odczynu Biernackiego, czy odczynu CRP (białka C-reaktywnego). Niekiedy występuje też niedokrwistość, czyli niedobór czerwonych krwinek. W diagnostyce tocznia trzewnego bardzo ważne jest wykrycie przeciwciał antyfosfolipidowych i przeciwjądrowych. Przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) i antyfosfodolipidowe pozwalają jednoznacznie zdiagnozować toczeń, gdyż są typowe dla tej choroby.

Kryteria diagnostyczne tocznia trzewnego

American College of Rheumatology (ACR) w 1997 roku opracowało kryteria, które ułatwiają diagnozę tocznia trzewnego. Zatwierdzenie czterech cech z wymienionych pozwala na stwierdzenie konkretnej diagnozy. Są to: rumień na twarzy i na policzkach, owrzodzenia w jamie ustnej bądź gardle, zapalenie lub ból co najmniej dwóch stawów, nadmierna wrażliwość na światło, zmiany w nerkach, zmiany w układzie nerwowym, zapalenie osierdzia bądź opłucnej, zapalenie stawów, przy których występują bóle i opuchnięcia, rumień krążkowy (zmiany bliznowaciejące) a także zaburzenia immunologiczne i hematologiczne. 

Więcej na temat kręgosłup choroby nerek
Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04