kobieta w stroju kąpielowym nad morzem
Pixabay/Ben_Kerckx/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Objawy tłuszczaków na skórze i na narządach wewnętrznych

kobieta w stroju kąpielowym nad morzem
Pixabay/Ben_Kerckx/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Tłuszczak nie jest niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Nie wymaga leczenia. Najczęściej usuwa się go ze względów kosmetycznych, ponieważ pojawia się na ramionach, szyi, plecach i brzuchu. Tłuszczak najczęściej występuje u osób starszych (od 40. do 60. roku życia), rzadko u młodzieży i dzieci.

Czy tłuszczaki są niebezpieczne?

Tłuszczak jest podłużnym lub okrągłym guzkiem ulokowanym pomiędzy skórą a warstwą mięśniową. Powstaje z tkanki tłuszczowej. Łatwo go wykryć, ponieważ można go wyczuć na skórze. Może pojawić się w każdym miejscu na ciele. Zazwyczaj nie wywołuje komplikacji zdrowotnych. Nie jest rakiem i nie ma potrzeby jego leczenia. Jednak, gdy staje się defektem estetycznym lub istnieją powody, by sądzić, że dzieje się z nim coś złego, podejmuje się leczenie. Wówczas usuwa go się chirurgicznie.

Jakie są objawy tłuszczaków?

Tłuszczak objawia się powstaniem miękkich w dotyku zmian pod skórą. Najczęściej pojawiają się one pojedynczo lub w skupiskach w obszarze ramion, szyi, ud, pleców i brzucha. Wielkość guzków jest zróżnicowana: od małych (mniejszych niż 1 centymetr) do dużych (przekraczających kilkanaście centymetrów). Wtedy waga zmiany może sięgnąć nawet kilku kilogramów. Guzki te są wodniste. W czasie ich dotykania zmieniają swój kształt i położenie. Powiększają się bardzo wolno. Nie sprawiają choremu bólu. Skóra w miejscu powstania zgrubienia nie jest zaczerwieniona, nie pojawia się także stan zapalny.

 

Objawy takie jak ból pojawiają się, gdy tłuszczak jest ulokowany w okolicy nerwu lub na narządach wewnętrznych, na przykład na nerce lub wątrobie. Bolesność może powodować także silnie unaczyniony tłuszczak. Jeżeli tłuszczak umiejscowił się na wskazanych narządach wewnątrz organizmu dodatkowymi objawami są: żółtaczka, obrzęk, nadciśnienie tętnicze i zaburzenie pracy nerek. Guzy w śródpiersiu wpływają na pogorszenie wentylacji płuc. W przypadku pojawienia się tłuszczaka na jelicie grubym i okrężnicy choremu doskwiera ból brzucha i krwawienie z przewodu pokarmowego. Aby wykryć tłuszczaka ulokowanego głębiej niż pod skórą, należy przeprowadzić badania takie jak: rezonans magnetyczny czy kolonoskopia. 

Więcej na temat pielęgnacja ciała nowotwór
Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29