kobieta z bólem głowy
© Adiano/Fotolia.com

Tężyczka jawna, czyli wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa

kobieta z bólem głowy
© Adiano/Fotolia.com

Tężyczka jawna to stan chorobowy. Charakteryzuje ją pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Objawy tężyczki to, np. bezsenność, bóle głowy i kurcze mięśni. Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych i polega na wyrównaniu poziomu wapnia we krwi.

 

Tężyczka występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Osoby szczególnie narażone na występowanie tężyczki to alergicy, szczególnie z astmą oskrzelową, cukrzycy oraz osoby cierpiące na choroby tarczycy.

Tężyczka jawna a tężyczka utajona

Tężyczka to choroba, która polega na nadmiernej pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Rozróżnia się dwa typy tężyczki – utajoną i jawną. Tężyczka utajona, zwana też spazmofilią, to wynik niedoboru wapnia. Tężyczka jawna to pobudliwość nerwowo-mięśniowa, która występuje przy współistniejących zaburzeniach hormonalnych.

Przyczyny tężyczki jawnej

Najczęściej przyczynami tężyczki jawnej są dysfunkcje przytarczyc lub ich usunięcie podczas zabiegów operacyjnych szyi, np. przy zabiegu wycinania gruczołu tarczowego (strumektomii). Choroba może być też wywołana przez niektóre leki, np. silne leki moczopędne.

Objawy tężyczki jawnej

Tężyczka jawna objawia się uczuciem mrowienia w opuszkach palców rąk i na twarzy, szczególnie w okolicach ust. Choroba objawia się napięciem i przykurczami w mięśniach. Często przy tych objawach pojawia się także niepokój, lęk, pobudzenie psychiczne i hiperwentylacja (zwiększona wentylacja płuc). Rzadziej dochodzi do utraty przytomności i drgawek. Inne symptomy tężyczki jawnej to kurcz mięśni głośni, zaburzenia pamięci, stałe znużenie, dwojenie obrazu przed oczami nagłe, silne bóle głowy, nagłe duszności i zaburzenia świadomości.

Próba tężyczkowa

Próba tężyczkowa to badanie elektromiograficzne, które dowodzi obecności tężyczki. Badanie przeprowadzane jest przez wprowadzenie w mięsień elektrody. Przed wykonaniem badania na ramię zakładana jest opaska uciskowa. Po upływie 10 minut opaska jest usuwana i przez kolejne 5 minut obserwowany jest rodzaj wyładowań, które widać na ekranie oscyloskopu.

Leczenie tężyczki

Leczenie tężyczki polega przede wszystkim na wyrównaniu poziomu wapnia we krwi. Konieczne bywa także podawanie witaminy D oraz magnezu. Leczenie powinno być prowadzone w warunkach szpitalnych, ponieważ stężenie wapnia we krwi musi być pod stałą kontrolą. Oznaczenie wapnia należy wykonywać w odstępach co 4 do 6 godzin.

 

Więcej na temat choroby tarczycy
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36