kobieta na siłowni przed lustrem
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Wpływ testosteronu na organizm kobiety

kobieta na siłowni przed lustrem
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Testosteron to główny naturalny androgen – czyli męski hormon płciowy. Jego główne funkcje to utrzymanie organizmu ludzkiego nas w dobrym zdrowiu oraz wysokiej formie fizycznej i seksualnej.

Działanie testosteronu w organizmie kobiety

Testosteron wpływa na rozrost masy mięśniowej, budowę kości oraz prawidłowe libido. U kobiet jego nadmiar objawia się w poprzez: nadmierne owłosienie – hirsutyzm, trądzik i zaburzenia miesiączkowania.

 

O ile u mężczyzn niedobory objawiają się w bardzo gwałtowny sposób powodując liczne, niekiedy groźne dolegliwości, o tyle u kobiet sytuacja ta ma charakter bardziej dyskretny. Braki testosteronu powodują: spadek libido, zniechęcenie, brak motywacji do działania, zaburzenia pamięci i koncentracji. U kobiet testosteron produkowany jest przede wszystkim w nadnerczach oraz jajnikach.

Testosteron a sfera psychiczna

Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn hormon ten warunkuje takie zachowania, jak m. in.: agresja, impulsywność oraz motywacja do działania. Udowodniono naukowo, że wyższe stężenie testosteronu powoduje u kobiet takie zachowania jak brak chęci do współpracy, egoizm oraz agresja.

Testosteron – działanie przeciwdepresyjne

Najnowsze badania naukowców z Florida State University w Tallahassee (USA) potwierdziły przypuszczenia na temat antydepresyjnego działania tego hormonu. Przeprowadzone na szczurach eksperymenty dowodzą, iż podawanie testosteronu znacznie wpływa na redukcję zachowań depresyjnych. W przyszłości być może stanie się on podstawą nowych metod leczenia depresji. 


Więcej na temat libido hormony Testosteron
Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33