tabaka
Image by LifetimeStock.com

Skutki uboczne stosowania tabaki: bóle głowy, krwawienie, łzawienie

tabaka
Image by LifetimeStock.com

Tabaka jest substancją zawierającą nikotynę. Występuje w postaci brązowego, drobnego proszku. Proszek przeznaczony jest do stosowania przez nos. Czasami tabaka wzbogacona jest substancjami aromatyzującymi. Tabaka oczyszcza, orzeźwia i udrażnia drogi oddechowe.

Tabaka w przeszłości

Tabaka w Polsce XIX wieku była bardziej popularna od samego tytoniu i była obecna w życiu większości ludzi bez względu na wiek. Wszystko zmieniło się w XX wieku, kiedy na rynek weszły papierosy i cygara. Z kolei w obecnym stuleciu moda na tabakę powróciła. Szczególnie młodzież chętnie zażywała tabakę, i to w dużych ilościach. W wielu krajach tabaka jest wręcz zalecana przy zwalczaniu kataru i łagodzeniu wszelkiego rodzaju alergii.

Tabaka – skutki zażywania

Tabaka jest używką, a jej stosowanie może uzależnić tak samo jak palenie papierosów. Najczęstsze skutki zażywania tabaki to kichanie oraz poszerzenie i wysuszenie śluzówki nosa. Z biegiem czasu śluzówka może już nie pracować tak jak na początku, a każde zażycie tabaki będzie powodować szczypanie. Inne skutki uboczne zażywania tabaki to zawroty, bóle głowy, krwawienie z nosa, wysuszenie śluzówki czy pękanie naczyń krwionośnych. Dodatkowo tabaka może wywołać łzawienie z oczu, przyspieszyć tętno czy wzrost ciśnienia. Wszystkie te objawy są chwilowe i przechodzą samoistnie po 5-10 minutach.

 

Należy pamiętać, że zawarta w tabace nikotyna ma takie samo działanie, jak nikotyna przyjmowana w innych formach (papierosy, e-papierosy, gumy do żucia). Ma działanie stymulujące, przyspiesza akcję serca, wzmaga wydzielanie adrenaliny, przez co niweluje uczucie głodu i bólu.

 

Nikotyna jest jednak silnie uzależniająca i zwiększa ryzyko chorób serca i układu krążenia.

 

Zażywasz suplementy diety, które mają chronić Twój wzrok, lecz widzisz coraz gorzej? Skorzystaj z Vision Express promocja i kup niezbędne okulary!

 


Więcej na temat uzależnienia przeziębienie
Przeładuj

"Rolnik szuka żony": Ania i Grzesiek Bardowscy zdradzili nam, ile wydali już na budowę domu! Oszałamiająca kwota

zobacz 02:44