chore dziecko
©slavomir pancevac/Fotolia

Szkarlatyna, czyli zakaźna choroba u dzieci

chore dziecko
©slavomir pancevac/Fotolia

Szkarlatyna (płonica) to rzadka ostra choroba zakaźna. Najczęściej szkarlatyna występuje u dzieci. Powoduje wysypkę w kolorze różowo-czerwonym i biały nalot na języku. Nieleczona szkarlatyna u dzieci może prowadzić do poważnych powikłań.

Przyczyny szkarlatyny u dzieci - paciorkowiec

Szkarlatynę powoduje paciorkowiec z grupy A (streptococcus pyogenes). Choroba jest przenoszona przez:

  • bezpośredni kontakt np. podanie dłoni osobie, która jest nosicielem paciorkowca (nosiciel jest zakażony paciorkowcem, zaraża innych lecz sam nie choruje) lub sama choruje na szkarlatynę,
  • drogą kropelkową (kichanie, kaszel),
  • przez dotyk zakażonych przedmiotów np. ręcznika, ubrań, pościeli.

 

Źródłem szkarlatyny może być także osoba, która choruje na anginę (tę chorobę również wywołują paciorkowce). Pierwsze objawy choroby zaczynają być zauważalne po upływie około trzech dni od wniknięcia drobnoustroju do organizmu.

Objawy szkarlatyny u dzieci – nalot na języku i wysypka

Szkarlatyna objawia się zwykle wysoką temperaturą (ponad 38 °C) oraz silnym bólem gardła. Gardło staje się mocno zaczerwienione, a na migdałkach może pojawić się nalot. Przy szkarlatynie u dzieci białym nalotem obłożony jest także język, który wraz z rozwojem choroby staje się mocno czerwony i uwidaczniają się na nim brodawki smakowe. Dziecko może też skarżyć się na ból mięśni i brzucha. Pojawiają się wymioty i powiększone węzły chłonne. Typowym objawem szkarlatyny u dzieci jest różowo-czerwona wysypka o szorstkiej fakturze. Wysypka pojawia się zwykle wraz z gorączką lub następnego dnia. Charakterystyczne plamki występują się na twarzy (poza skórą wokół nosa i ust, tworząc biały trójkąt, tzw. trójkąt Fiłatowa), na szyi, pośladkach, plecach i piersiach oraz w miejscach zgięć kończyn. Po kilku dniach (2-3) wysypka ustępuje, a skóra zaczyna łuszczyć się grubymi płatami.

Leczenie szkarlatyny u dzieci

Dziecko z podejrzeniem szkarlatyny powinno niezwłocznie otrzymać pomoc medyczną, ponieważ nieleczona szkarlatyna może wywołać powikłania. Szkarlatynę rozpoznaje się po podwyższonej liczbie leukocytów w morfologii. Podniesione jest także ASO (odczyn antystreptolizynowy; stwierdza obecność przeciwciała w surowicy) i OB (odczyn Biernackiego; wskaźnik opadania erytrocytów).

 

W wymazie gardła występuje paciorkowiec grupy A. Szkarlatyna u dzieci leczona jest antybiotykiem (penicylina krystaliczna, cefalosporyny lub makrolidy – jeżeli dziecko uczulone jest na pochodne penicyliny). Antybiotykoterapia trwa 10-14 dni.

Powikłania po szkarlatynie u dzieci

Nieleczona szkarlatyna u dzieci może powodować poważne powikłania, takie jak:

  • kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • zapalenie stawów,
  • zapalenie uch środkowego,
  • gorączkę reumatyczną,
  • zapalenie węzłów chłonnych.

Więcej na temat choroby dziecięce ból gardła
Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04