załamane dziecko
Pixabay/Jedidja/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0

Syllogomania – sposoby radzenia sobie z gromadzeniem niepotrzebnych przedmiotów

załamane dziecko
Pixabay/Jedidja/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0

Syllogomania to nabywanie zbędnych rzeczy oraz trudność z wyrzuceniem przedmiotów, które w opinii innych nie mają żadnej wartości lub jest ona bardzo znikoma. Syllogomania to zaburzenie psychiczne, które częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wśród przyczyn patologicznego zbieractwa wymienia się: lęk przed wyrzuceniem przydatnej rzeczy, emocjonalny stosunek do przedmiotów oraz budowanie swojego bezpieczeństwa na bazie zbiorów. Syllogomania bardzo często dotyka osoby, które nie potrafią konsekwentnie realizować swoich celów.

Osoby najbardziej narażone na syllogomanię

Problem gromadzenia rzeczy zbędnych bardzo często dotyczy ludzi starszych, które w ten sposób rekompensują sobie stratę np. bliskiej osoby. Syllogomania zostaje zdiagnozowana u około 0,05% ludzi, którzy ukończyli 60 lat (warto jednak pamiętać, że większość osób nie szuka pomocy lekarskiej, w wyniku czego dane mogą być znacznie zaniżone). Na syllogomanię w szczególności narażone są osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (nerwicą natręctw), psychotycznymi (np. urojeniami), hipochondrycznymi (silnymi nerwicami) oraz z chorobami wynikającymi ze złego odżywiania, np. bulimią. Według brytyjskich naukowców, znaczna część chorych w przeszłości przeżyła traumatyczne zdarzenie.

Leczenie syllogomanii

Osoby, które cierpią na patologiczne zbieractwo powinny udać się po pomoc do specjalisty – psychologa lub psychiatry. U chorych na syllogomanię przeprowadza się terapię behawioralno-poznawczą. Niestety terapia nie zawsze przynosi zadowalające efektów, co może mieć związek z zaburzeniem funkcji poznawczych. W leczeniu syllogomanii może pomóc rehabilitacja funkcji poznawczych, która polega na prowadzeniu terapii zaburzeń emocjonalnych i osobowościowych oraz przystosowaniu chorego do życia w społeczeństwie na nowych zasadach. Syllogomanię leczy się również za pomocą środków farmaceutycznych, ale nie odkryto jeszcze lekarstw, które dawałyby zadowalające efekty. Najnowsze badania wskazują, że w leczeniu patologicznego zbieractwa może być pomocny metylofenidat. Chorym na syllogomanię może pomóc zapisanie się do grup wsparcia, gdzie spotkają osoby, które mają takie same problemy. Na każdym etapie leczenia potrzebna będzie silna wola, dlatego najbliżsi powinni zapewnić choremu wsparcie.

Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13