lekarz w przychodni ze stetoskopem
©magdal3na/Fotolia

Świąd warg sromowych – co może być przyczyną?

lekarz w przychodni ze stetoskopem
©magdal3na/Fotolia

Świąd warg sromowych dotyka wiele kobiet. Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne: drażnienie okolicy warg sromowych, alergia skórna, nieprawidłowa higiena intymna.

Przyczyny świądu warg sromowych

Srom jest narządem płciowym kobiet, do których należy przedsionek pochwy, wargi sromowe, wzgórek łonowy i łechtaczka. Srom jest bardzo wrażliwy i podatny na wiele detergentów i substancji chemicznych.

1. Drażnienie okolicy warg sromowych – może być spowodowane noszeniem nieprzewiewnej bielizny, bądź używaniem nieodpowiednich środków chemicznych do higieny intymnej, np. mydeł, kremów, czy środków zapachowych. Wszystko to jest przyczyną uszkodzeń śluzówki, wywołanych tarciami niewłaściwą odzieżą, czy środkami chemicznymi. Należy nosić bieliznę bawełnianą, przewiewną i zmienić zwyczaje higieniczne.

2. Alergia skórna – reakcja alergiczna skóry pojawia się często w wyniku kontaktu z substancjami chemicznymi, które są zawarte w proszkach do prania lub w środkach do higieny intymnej. Kobiety wrażliwe na substancje chemiczne mogą mieć alergię skórną przez podpaski czy wkładki (przede wszystkim przez te zapachowe). Kiedy podejrzewasz, że wina leży po stronie zapachowych podpasek możesz wypróbować podpaski dla alergików. Wykonane są one z bawełny ekologicznej i z wiskozy bambusowej. Niestety, nie należą do zbyt tanich, gdyż jedna kosztuje około 20 zł.

3. Depilacja miejsc intymnych– podrażnienie skóry w okolicach miejsc intymnych może się pojawić po depilacji. Zaleca się zatem stosowanie kremów bądź żeli nawilżających. Można też używać środków przeznaczonych specjalnie do depilacji miejsc wrażliwych. 

Więcej na temat ginekologia choroby weneryczne
Przeładuj

Kuchnie gwiazd. Minimalizm u Siwiec, przepych u Przetakiewicz. A Szelągowska? Połączyła dwa nietypowe kolory

zobacz 00:55