kobieta siedzi i podpiera głowę ręką
©Alliance/fotolia

Świąd warg sromowych – jak można wyleczyć tę dolegliwość?

kobieta siedzi i podpiera głowę ręką
©Alliance/fotolia

Świąd warg sromowych dotyka wielu kobiet. Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne, od łagodnych które łatwo można wyeliminować po niezwykle rzadkie, które wymagają zabiegu chirurgicznego.

Leczenie świądu warg sromowych

Aby wyleczyć świąd warg sromowych należy zmienić swoje przyzwyczajenia dotyczące higieny osobistej, zmienić proszki do prania i bieliznę. Leczenie świądu warg sromowych zależy od przyczyny choroby.

1. Zanikowe zapalenie sromu - choroba najczęściej pojawia się u kobiet przed i po menopauzie i związana jest z niedoborem żeńskich hormonów płciowych. Poziom estrogenów obniża się, a wtedy nabłonek staje się cieńszy, tkanka tłuszczowa warg sromowych zanika. Wtedy może pojawić się świąd warg sromowych, a oprócz tego suchość pochwy. Zanikowe zapalenie sromu jest procesem nieodwracalnym, dlatego kobiety cierpiące na tę dolegliwość powinny szczególnie przestrzegać zasad higieny osobistej.

2. Rzęsistkowica – jest infekcją przenoszoną drogą płciową. Poza swędzeniem i pieczeniem sromu pojawia się żółtozielona wydzielina. W tym wypadku stosuje się leki, które są pochodnymi imidazolu. Partner osoby chorej również powinien podjąć leczenie.

3. Grzybicze zapalenie sromu – choroba ta jest wywołana drożdżakami, dlatego oprócz pieczenia i szczypania sromu pojawia się biała wydzielina. Aby ją zwalczyć lekarz najczęściej zleca wykonanie mikologicznego wymazu z pochwy, sromu a czasem i cewki moczowej.

4. Nowotwór sromu – rak sromu rzadko występuje i dotyka najczęściej kobiety po 60 roku życia. Choroba może objawiać się świądem, bądź bólem w okolicach łechtaczki. Leczenie zależy od stopnia zaawansowanej choroby. Czasem specjalista usuwa srom z regionalnymi węzłami, bądź usuwa srom razem z węzłami pachwinowymi. Przy III stadium choroby dochodzi natomiast do usunięcia sromu z resekcją części cewki moczowej i odbytnicy.

5. Cukrzyca – wysoki poziom cukru we krwi może powodować namnażanie się drożdżaków na zewnętrznych narządach rodnych. Lekarz zleci wyregulowanie poziomu cukru i smarowanie sromu przeciwgrzybiczą maścią. 

Więcej na temat ginekologia choroby weneryczne
Przeładuj

Syn Małgorzaty Rozenek jest najpopularniejszym dzieckiem na Instagramie!

zobacz 02:22