Młoda kobieta w okularach z zamkniętymi oczami
©zea_lenanet/Fotolia

Problemy z czuciem mogą być pierwszym objawem stwardnienia rozsianego

Młoda kobieta w okularach z zamkniętymi oczami
©zea_lenanet/Fotolia

Stwardnienie rozsiane to choroba autoimmunologiczna. Organizm niszczy własne komórki, w tym wypadku komórki układu nerwowego. Skutkiem tego jest niewłaściwe przewodzenie impulsów nerwowych a w konsekwencji zaburzenie pracy całego układu nerwowego i narządów.

Zaburzenia fizyczne w początkach stwardnienia rozsianego

W związku z uszkodzeniami neurologicznymi pierwszymi objawami stwardnienia rozsianego są:

  • zaburzenia czucia,
  • zaburzenia ruchowe,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia równowagi,
  • zaburzenia widzenia.

Występują drobne drżenia i skurcze mięśni, odczuwalny jest spadek siły. Zaburzenia widzenia mogą wystąpić w jednym oku lub w obu. Obraz jest zamazany, podwójny, a nawet bywa całkowicie niewidoczny. Rzadko występują zaburzenia słuchu, smaku i węchu. Z czasem degradacja przekaźników nerwowych objawia się niewłaściwym funkcjonowaniem narządów wewnętrznych. Cierpią na tym układ pokarmowy i układ moczowy.

Sfera psychiczna – zauważalne początki stwardnienia rozsianego

Oprócz symptomów widocznych gołym okiem stwardnienie rozsiane pierwsze objawy daje też w psychice. Przede wszystkim występuje trudność w skupieniu uwagi. Brak koncentracji łączy się także z problemami z pamięcią. Chory traci wspomnienia, co jest oznaką kłopotów z pamięcią długotrwałą. Zaburzona jest także pamięć operacyjna – mózg nie może jednocześnie magazynować i przetwarzać pozyskanych informacji. Prawidłowo działa natomiast pamięć krótkotrwała. Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego mogą przypominać przeziębienie – człowiek czuje się rozbity, nie może się skoncentrować, odczuwa napięcie i obniżenie nastroju.

Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04