drętwiejące dłonie
©Tharakorn/Fotolia

Objawy stwardnienia rozsianego: drętwienie kończy, utrata ostrości wzroku, osłabienie

drętwiejące dłonie
©Tharakorn/Fotolia

Stwardnienie rozsiane to choroba, która prowadzi do stopniowego niszczenia otaczającej włókna nerwowe mózgu i rdzenia kręgowego mieliny. Zniszczenie mieliny uniemożliwia przekazywanie sygnałów elektrycznych. Prowadzi to m.in. do zaburzeń widzenia i niedowładu kończyn.

Charakterystyczne objawy stwardnienia rozsianego

To, jakie objawy będzie miało u danej osoby stwardnienie rozsiane, zależy od obszaru układu nerwowego, w którym niszczeją neurony. Do najczęstszych należą: zaburzenia wzroku, problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchów, zmiany w odbiorze bodźców, zaburzenia mowy, problemy z pamięcią i koncentracją.

Najwcześniejsze objawy stwardnienia rozsianego

Najwcześniejszymi objawami stwardnienia rozsianego są ogólne osłabienie i drętwienie kończyn. Charakterystyczne dla SM jest to, że pacjent twierdzi, że objaw dotyczy jednej kończyny, podczas gdy badanie wskazuje na to, że objaw występuje w obu kończynach.

 

We wczesnej fazie choroby często występuje też zapalenie nerwu wzrokowego. Objawia się ono częściową lub całkowitą utratą ostrości wzroku w jednym oku. W niektórych przypadkach zaburzenia te są poprzedzone bólem gałek ocznych, które nasilają się podczas ruchu i ucisku na gałkę oczną.

 

Innym wczesnym objawem jest ataksja móżdżkowa (o której świadczy niezborność ruchów), pojawiają się też zawroty głowy, nerwobóle lub drętwienie twarzy, podwójne widzenie i zaburzenia w oddawaniu moczu (wzmożona częstość mikcji, parcie na pęcherz, nocne oddawanie moczu, nietrzymanie moczu oraz trudności z opróżnieniem pęcherza).


 

Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43