Kobietę boli szyja
© glisic_albina/Fotolia.com

Na czym polega strumektomia?

Kobietę boli szyja
© glisic_albina/Fotolia.com

Strumektomia, inaczej tyreoidektomia, to zabieg wycięcia gruczołu tarczowego. Po jego zakończeniu stosuje się szwy śródskórne, aby rana dobrze się zagoiła.

Wskazania do wycięcia tarczycy

Strumektomię stosuje się w czasie leczenia raka tarczycy oraz złośliwego wola. Ponadto wykonuje się ją, lecząc wole łagodne – rozlane i guzkowate, w przypadku gdy częściowe usunięcie tarczycy powodowałoby pozostawienie tkanki zmienionej chorobowo. Wskazania do częściowego usunięcia tarczycy to nadczynne i obojętne wole guzowate i miąższowe oraz zapalenia tarczycy. Prawie całkowite usunięcie tarczycy przeprowadza się również w przypadku rozległych zmian miąższu w przebiegu wola guzowatego.

Jak przebiega zabieg strumektomii?

Pacjenta układa się na plecach tak, by jego głowa była odgięta do tyłu. W tym celu pod górną część pleców podkłada się poduszkę lub zwinięte w rulon prześcieradło. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

 

Chirurg wykonuje tzw. cięcie kołnierzowe około 2 centymetry powyżej dołu szyjnego. Granica cięcia jest wyznaczona przez przyśrodkowe brzegi mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Po wypreparowaniu płatów skórnych odciąga się je za pomocą haków, by dostęp do tarczycy był lepszy. Naczynia zostają zaopatrzone, a mięśnie wokół tarczycy odchylone na bok. Chirurg ocenia tarczycę i decyduje o zakresie usunięcia.

 

W trakcie całkowitego usuwania tarczycy należy zachować szczególną ostrożność. Naczynia, które zaopatrują gruczoł, zostają podwiązane, przytarczyce zabezpieczone, a nerw krtaniowy wsteczny odreparowany. Chirurg oddziela płat tarczycy od tchawicy i usuwa go z płatem piramidowym.

 

W podobny sposób przebiega częściowe usunięcie tarczycy. W tym przypadku są jednak zaopatrywane naczynia jednego płata, a gruczoł usunięty częściowo. Fragment narządu, który pozostaje, jest przymocowany do tchawicy.

 

Zakres operacji jest uzależniony od cech strukturalnych miąższu. Gruczoł wycina się klinowo, pozostawiając tkankę miąższową o wielkości wiśni. W miejscu usunięcia tarczycy chirurg zostawia dren ssący, który ma ujście na zewnątrz. Tkanki odsunięte na bok zostają zbliżone do siebie. Zszywa się szwami śródskórnymi mięśnie podłużne, mięsień szeroki szyi oraz tkankę podskórną i skórę.

 

Jako powikłania możliwe do wystąpienia po zabiegu wskazuje się krwawienie, usunięcie przytarczyc, uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego


Więcej na temat operacje choroby tarczycy
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36