Zadbana dłoń z oparzeniami.
©Africa Studio/Fotolia

Stopnie obrażeń termicznych – specyfika objawów

Zadbana dłoń z oparzeniami.
©Africa Studio/Fotolia

Oparzenia to uszkodzenia skóry oraz głębiej położonych tkanek i narządów. Stopnie oparzeń określane są na podstawie oceny głębokości oparzenia. Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń termicznych. Oparzenia I i II stopnia to oparzenia powierzchowne, oparzenia III stopnia to oparzenia głębokie.

Trzy stopnie oparzeń termicznych

Głębokość oparzenia wyrażana jest w stopniach. Stwierdzenie stopnia oparzenia niekiedy możliwe jest po upływie 4-5 dni.

 

  • oparzenia I stopnia – objawem oparzeń stopnia I jest uczucie pieczenia, obrzęk i zarumienienie skóry. Po ok. 2-3 dniach w miejscu oparzonego obszaru ciała występuje swędzenie. Objawy oparzenia pierwszego stopnia ustępują po kilku dniach nie pozostawiając blizn.

 

  • oparzenia II stopnia – w miejscu oparzenia na obrzękniętej i zaczerwienionej skórze pojawia się pęcherz wypełniony żółtawym płynem surowicznym. Oparzenia II stopnia obejmują częściowo skórę właściwą, która staje się wrażliwa na dotyk. Miejsce oparzenia goi się ok. 10-21 dni nie pozostawiając blizn.

 

  • oparzenia III stopnia – oparzenia polegające na martwicy skóry właściwej oraz uszkodzeniu głębszych tkanek – mięśni, ścięgien, nerwów i tkanki tłuszczowej. Skrajną postacią oparzenia III stopnia jest zwęglenie tkanek. Skóra po oparzeniu ma kolor białoszary, brunatny lub czarny. Ze względu na uszkodzenie włókien nerwowych oparzenie jest bezbolesne. Oparzenie III stopnia zwykle wymaga przeszczepu i pozostawia widoczne blizny.

Więcej na temat zmiany skórne pierwsza pomoc
Przeładuj

"Hotel Paradise": Tak Klaudia El Dursi przygotowywała się do nowej roli. Jak jej poszło?

zobacz 00:45