stopy
©Adam Gregor/Fotolia.com

Stopa końsko-szpotawa, czyli wrodzona deformacja stóp u dziecka. Jakie są objawy choroby? Sposoby leczenia

stopy
©Adam Gregor/Fotolia.com

Prawdopodobną przyczyną stopy końsko-szpotawej jest niewłaściwe ułożenie kończyn dziecka w życiu płodowym, czyli w łonie matki. Choroba może współwystępować z innymi wadami o charakterze wrodzonym, np. z rozszczepem kręgosłupa. W leczeniu najczęściej stosuje się metody nieoperacyjne.

Stopa końsko-szpotawa jest jedną z częstszych wrodzonych wad stóp, która polega na wielopłaszczyznowej deformacji. Leczenie powinno wdrożyć się jak najszybciej, najlepiej niedługo po narodzinach dziecka.

Jakie są przyczyny powstania stopy końsko-szpotawej?

Przyczyny powstawania stopy końsko-szpotawej nie są do końca poznane. Jest to wrodzona wada układu mięśniowo-szkieletowego diagnozowana podczas ciąży przy badaniu ultrasonograficznym lub zaraz po narodzinach dziecka. Przypuszcza się, że do deformacji dochodzi na skutek nieprawidłowego ułożenia stóp dziecka w łonie matki lub w wyniku owinięcia ich przez pępowinę. Stopy końsko-szpotawe w niektórych przypadkach są objawem towarzyszącym innym chorobom, np. rozszczepowi kręgosłupa czy przepuklinie oponowo-rdzeniowej. W większości przypadków wada dotyczy obu stóp. Częściej rozpoznawana jest u chłopców niż u dziewczynek. Stopa końsko-szpotawa może mieć również charakter nabyty, chociaż zdarza się to bardzo rzadko. Czynnikami mogącymi mieć wpływ na powstanie wady są: ostre stany zapalne, poważne oparzenia oraz innego rodzaju urazy kończyn dolnych.

Objawy i istota stopy końsko-szpotawej

Stopa końsko-szpotawa ma charakterystyczny kształt, dlatego wada ta nie jest trudna do zdiagnozowania. U dziecka stwierdza się zbyt krótkie ścięgno Achillesa, co powoduje, że pięta jest uniesiona do góry, a palce skierowane do dołu. Takie ułożenie stopy określa się jako ustawienie końskie. Jednocześnie pięta dziecka odwrócona jest do wewnątrz (tzw. ustawienie szpotawe). Skrócone ścięgna i więzadła sprawiają, że stopa wygląda na przykurczoną.

Sposoby leczenia stopy końsko-szpotawej

Leczenie stopy końsko-szpotawej należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż moment wdrożenia terapii wpływa na dalsze rokowania. W przypadku, gdy rodzice dowiedzieli się o wadzie u dziecka jeszcze przed jego narodzinami, powinni zapoznać się ze schorzeniem i poszukać doświadczonego specjalisty, który w pierwszym tygodniu życia dziecka rozpocznie leczenie. Należy pamiętać, że opóźnienie leczenia wiąże się z pogłębianiem wady. Stopa noworodka najłatwiej poddaje się korekcie, gdyż cechuje się elastyczną, chrzęstną budową kości. W leczeniu stopy końsko-szpotawej wykorzystuje się nieoperacyjną metodę Ponsetiego. Polega ona na rozciągnięciu przykurczonych mięśni i ustawieniu stopy w prawidłowej pozycji, a następnie unieruchomieniu jej za pomocą gipsowych opatrunków, które zakłada się na okres maksymalnie 12 tygodni. Po zakończeniu korekcji na stopę zakłada się szynę odwodzącą, która ma zapobiegać ponownemu zniekształceniu. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie chirurgicznych metod leczenia. Dotyczy to przede wszystkim dzieci z nawracającą deformacją stóp oraz tych, u których leczenie zostało rozpoczęte za późno.

Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41