Kobieta czytająca
Image by LifetimeStock.com

Glukoza – hiperglikemia i hipoglikemia groźne dla zdrowia

Kobieta czytająca
Image by LifetimeStock.com

Glukoza to cukier, który zapewnia energię organizmowi. Jest go dużo w węglowodanach, np. makaronie, mące, owocach. Wzrost stężenia glukozy we krwi powoduje wytworzenie przez trzustkę insuliny (hormonu, dzięki któremu cukier trafia do wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej). Badanie poziomu cukru we krwi (glikemię) można wykonać o dowolnej porze dnia, niekoniecznie na czczo.

Powody do zmierzenia cukru we krwi

Badanie stężenia glukozy we krwi wykonuje się rutynowo, przy objawach hiperglikemii – (podwyższonego cukru: nieustannego odczuwania pragnienia, częstszego oddawania moczu, trudno gojących się ran), hipoglikemii (obniżonego stężenia glukozy: drżenia mięśni, kłopotów z widzeniem, odczuwania niepokoju), a także podczas ciąży oraz kontroli cukrzyków.

Przebieg badania na obecność glukozy we krwi

Z żyły (zazwyczaj w dole łokciowym) pobiera się krew do probówki, która następnie zostaje przebadana w laboratorium. Istnieje również możliwość samodzielnego zbadania poziomu cukru we krwi poprzez nakłucie opuszka palca igłą lub glukometrem – urządzeniem, które pomaga kontrolować glukozę cukrzykom. Kroplę krwi trzeba umieścić na polu reaktywnym papierowego paska testowego, który zmienia kolor lub natężenie mikroprądu elektrycznego, a następnie podaje wynik liczbowy.

Prawidłowe wyniki badania cukru we krwi na czczo

  • noworodki – 50 – 115 mg/dl
  • dzieci – 70 – 105 mg/dl
  • dorośli – 70 do 110 -115 mg/dl (w zależności od laboratorium)

 

Poziom glukozy 110 – 115 do 125 mg/dl na czczo oznacza stan przedcukrzycowy (inaczej nieprawidłową glikemię; nietolerancję glukozy), zaś powyżej 126 mg/dl cukrzycę.

 

Jeśli poziom glukozy we krwi mierzony jest po posiłku, to alarmujący jest wynik powyżej 140 mg/dl. Aby być pewnym wyniku, badanie należy wykonać dwa razy, np. w miesięcznym odstępie. Jeśli pierwszy pomiar wyszedł wysoki, zaś drugi jest w normie, nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli zaś stężenie glukozy we krwi dwukrotnie wynosi 110-115 do 125 mg/dl, należy skonsultować się z lekarzem, który wskaże koniecznie zmiany w nawykach żywieniowych, np. rezygnację ze smażenia potraw i picia alkoholu. Przy stwierdzeniu nieprawidłowej glikemii należy zwiększyć aktywność fizyczną oraz w przypadku nadwagi (powyżej 25 BMI) zrzucić zbędne kilogramy. Osoba, u której zostanie zdiagnozowana cukrzyca powinna znajdować się pod stałą opieką lekarza. Oprócz zmian w diecie, konieczne będzie nauczenie się samodzielnego kontrolowania stężenia glukozy we krwi, robienia zastrzyków, reagowania na nagły spadek cukru. Warto wiedzieć, że medykamenty stosowane w leczeniu cukrzycy co prawda powodują wzrost insuliny, ale można je stosować tylko do 10-15 lat. Z kolei zbyt niski poziom glukozy może oznaczać chorobę wątroby, niedoczynność tarczycy lub niewydolność nadnerczy.


Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22