©BillionPhotos.com/Fotolia

Stan zapalny żołądka można wyleczyć

©BillionPhotos.com/Fotolia

Stany zapalne żołądka, gdy są wcześnie zdiagnozowane, można całkowicie wyleczyć. Ważne, by stworzyć żołądkowi odpowiednie warunki do tego, by błona śluzowa mogła się naturalnie zregenerować. Oprócz leków osłonowych należy też zadbać o prawidłową dietę.

Diagnoza stanu zapalnego żołądka

Punktem wyjścia do przeprowadzania badań jest wywiad przeprowadzony przez lekarza. Zawsze wskazane jest również przeprowadzenie badania endoskopowego, by ocenić stopień uszkodzenia błony śluzowej. Przy podejrzeniu infekcji bakterią Helicobater pylori priorytetowe jest wykonanie badań potwierdzających diagnozę. Wykonuje się test oddechowy, test na obecność antygenu w kale, ocenę mikroskopową lub test urazowy.

Leczenie stanu zapalnego żołądka

Leczenie stanu zapalnego wymaga stałego kontaktu z lekarzem, ponieważ może być konieczne zastosowanie leków, dostępnych tylko na receptę. W przypadku infekcyjnego stanu zapalnego żołądka nie można zastosować metod domowych, należy przeprowadzić siedmiodniowe leczenie inhibitorem pompy protonowej i antybiotykami, by całkowicie usunąć bakterię Helicobacter pylori z żołądka. Zdarza się, że ta terapia jest nieskuteczna – wtedy wprowadza się leczenie przy użyciu aż czterech leków. Jeśli przebieg choroby jest gwałtowny i pojawiają się biegunka, gorączka i obniżenie ciśnienia, może okazać się konieczne leczenie szpitalne. W przypadku autoimmunologicznego zapalenia błony śluzowej żołądka, konieczne jest przyjmowanie dożywotnio witaminy B12.

 

Podczas leczenia stanu zapalnego żołądka, oprócz usunięcia przyczyny zapalenia i stosowania odpowiednich leków, należy:

  • zaprzestać palenia papierosów;
  • ograniczyć lub najlepiej wyeliminować alkohol;
  • stosować lekkostrawną dietę z przewagą potraw gotowanych.

Jeżeli przyczyna zapalenia została usunięta, a uszkodzenia błony śluzowej nie były zaawansowane, możliwe jest pełne wyleczenie. Jeśli jednak uszkodzenia stwierdzone w badaniu mikroskopowym były już dość posunięte, ich całkowite ustąpienie może być niemożliwe.

Więcej na temat choroby układu pokarmowego
Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04