Stan zapalny zęba rozwija się w jego miazdze, czyli galaretowatej tkance, która wypełnia kanały korzeniowe i komorę zęba. Tkanka jest unerwiona i unaczyniona, a miazga pełni w zębie funkcję odżywczą i czuciową.

Reklama

Zapalenia zęba powodowane są przez rozwój bakterii w jamie ustnej. Sprzyjające dla rozwoju bakterii jest jedzenie słodyczy czy niewłaściwa higiena.

Stan zapalny zęba – przyczyny

Głównymi przyczynami stanu zapalnego zęba są ubytki spowodowane przez próchnicę, niewłaściwe leczenie, czy urazy kości zębowej. Innymi czynnikami mającymi wpływ na pojawienie się stanu zapalnego są komplikacje po leczeniu czy szlifowaniu zębów.

Stan zapalny zęba – objawy

Pierwszy objaw stanu zapalnego zęba to silna wrażliwość na ciepłe lub zimne posiłki i ból występujący zazwyczaj w największym nasileniu nocą. Zapalenie miazgi zębowej powoduje też ból przy występujący przy gryzieniu lub dotyku okolic chorego zęba. Niekiedy występuje też gorączka, opuchnięcia okolicy zęba i bóle głowy. Kiedy dochodzi do martwicy zęba, w okolicy zęba tworzy się przetoka dziąsłowa i występują zmiany okołowierzchołkowe.

Zobacz także

Stan zapalny zęba – rodzaje

Stan zapalny zęba można podzielić na trzy rodzaje: ostry, przewlekły i przewlekle zaostrzony. Ten pierwszy charakteryzuje się łagodnym bólem i krótkim czasem występowania. Zapalenie przewlekłe trwa zazwyczaj długo i nie zawsze towarzyszy mu ból. Inaczej jest w przypadku zapalenia przewlekle zaostrzonego. Wówczas dolegliwość jest wydłużona i na początku nie ma objawów. Dopiero po pewnym czasie zaczyna pojawiać się intensywny ból, trwający od kilku minut do kilku godzin, a dziąsło w okolicach bolącego zęba może spuchnąć.

Stan zapalny zęba – leczenie

Na początku leczenie stanu zapalnego zęba stomatolog usuwa próchnicę i uzupełnia prawidłowo po niej ubytek. Jeśli nie przyniesie to zamierzonych efektów podejmuje leczenie kanałowe, które polega na oczyszczeniu kanałów korzeni zębowych a także komory zęba chorej miazgi. Po usunięciu martwych tkanek i dezynfekcji następuje wypełnienie wolnych szczelin materiałem biozgodnym. Ból zęba jest sygnałem alarmowym i informacją, że należy jak najszybciej podjąć leczenie, aby chory ząb uratować.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama