Wirusowe zapalenie oka jest zakaźne i łatwo może się przenieść na drugą osobę poprzez dotyk. W związku z tym zaleca się częste mycie rąk i wycieranie ich papierowymi ręcznikami.

Reklama

Co wywołuje wirusowe zapalenie spojówek?

Wirusowe zapalenie spojówek występuje wtedy, gdy obserwuje się nasilone infekcje górnych dróg oddechowych, które wywołane są przez adenowirusy. Najwięcej przypadków zachorować odnotowuje się jesienią i wczesną zimą Czasem powodują je wirusy opryszczki, rzadziej wirusy ospy wietrznej, półpaśca, wirusy brodawczaka ludzkiego, wirusy powodujące mięczaka zakaźnego czy pikornawirusy. Można zarazić się, dotykając przedmiotów, na których znajdują się wirusy i przenosząc je na powieki. Wirusowe zapalenie spojówek często ma postać epidemii. Zazwyczaj pojawia się na jednym oku. Po upływie kilku dni przenosi się na drugie oko. Wirus najpierw atakuje spojówkę, a po tygodniu obejmuje także rogówkę oka.

W jaki sposób objawia się wirusowe zapalenie spojówek?

Wirusowe zapalenie spojówek można rozpoznać na podstawie charakterystycznych objawów. Spojówki są obrzęknięte i zaczerwienione. Chorobie towarzyszy wyciek z oka. Jest to wodnista wydzielina. Dodatkowo pojawia się nieprzyjemne wrażenie, że w oku znajduje się obce ciało, jak wtedy gdy dostanie się do niego ziarnko piasku.

Jeżeli stwierdzi się zapalenie rogówki jako następstwo wirusowego zapalenia spojówek, to objawy nasilają się. Występuje nadwrażliwość oczu na światło, którą można stwierdzić na podstawie mrużenia powiek. Na rogówce można zaobserwować zmętnienia. Zapaleniu rogówki może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych zlokalizowanych przy żuchwie.

Zobacz także

Reklama

Zapalenie wirusowe utrzymuje się dłużej niż zapalenie bakteryjne spojówek. Podaje się, że może trwać 2-3 tygodnie. Zazwyczaj występuje ono po zapaleniu gardła lub górnych dróg oddechowych albo im towarzyszy.

Reklama
Reklama
Reklama