Strzykawka
©3103jp/Fotolia

Pocenie się: jak z nim walczyć?

Strzykawka
©3103jp/Fotolia

Pocenie się to naturalny mechanizm organizmu – dzięki temu reguluje temperaturę ciała i wydala toksyny z organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy pocimy się nadmiernie, a skóra wydziela nieprzyjemny, intensywny zapach. Rozwiązaniem mogą być antyperspiranty lub zabieg z botuliną.

 

Problem nadpotliwości (nadmiernego pocenia się) powinno się rozwiązać u lekarza-dermatologa. Jak jeszcze można poradzić sobie z tym problemem:

1. Antyperspirant – najprostsze wyjście z sytuacji przy nadmiernej potliwości. W sklepach dostępny jest szeroki wachlarz produktów, które przeciwdziałają poceniu się oraz eliminują nieprzyjemny zapach. Wybierajmy te, które w składzie mają sole glinu czy antybakteryjny cynk. Ich cena rozpoczyna się już od ok. 8-10 złotych.

2. Dieta i zioła – aby zmniejszyć nadmierną potliwość powinniśmy zmienić sposób odżywiania. Po pierwsze – eliminujemy kawę, cebulę, czosnek i por, a po drugie zmniejszamy ilość białka (np. mięsa, ryb). Funkcjonuje również mylny pogląd, że im więcej pijemy, tym bardziej się pocimy. Bzdura! Zaburzenie gospodarki wodnej w organizmie skutkuje zaburzeniem potliwości ciała, a nawet wzmożeniem wydzielania potu. Warto sięgnąć również po zioła – napar z wierzby białej, szałwii czy pokrzywy może zmniejszyć problem.

3. Leki doustne – jeżeli problemu z poceniem się nie można rozwiązać domowymi sposobami, należy wybrać się do specjalisty. Dermatolog zdiagnozuje źródło problemu i obierze leczenie, które najczęściej wyhamowuje pracę neuroprzekaźników, które kontrolują gruczoły potowe. Zalecane są wtedy najczęściej tabletki doustne na receptę.

4. Botulina – jednym z najbardziej inwazyjnych sposobów na walkę z potem jest zabieg chirurgiczny z udziałem toksyny botulinowej. Polega na wstrzykiwaniu botuliny w miejsce narażone na nadmierną potliwość. Wykonywany jest bez specjalnego przygotowania i pod miejscowym znieczuleniem. Okres rekonwalescencji trwa do tygodnia – wtedy należy zostać w domu i nie narażać się na nagłą zmianę temperatury otoczenia. Po zabiegu można odczuwać odrętwienie kończyn lub miejsca, w które wstrzyknięto toksynę. Skuteczność pierwszego zabiegu trwa do 6 miesięcy, można go powtórzyć po tym okresie jeszcze raz (wtedy problem z potliwością może zniknąć nawet na rok). Jest to zabieg wykonywany wyłącznie w prywatnych klinikach i przeznaczony jest dla każdej osoby, mającej problem z nadmierną potliwością. Koszt takiego zabiegu wynosi około 2 000 złotych.


Przeładuj

Eurowizja 2020: Kto pojedzie z Polski? Oto wszyscy kandydaci!

zobacz 00:50