zamyślony chłopiec
© Firma V/Fotolia.com

Spodziectwo u dzieci: przyczyny, objawy i leczenie spodziectwa u chłopców

zamyślony chłopiec
© Firma V/Fotolia.com

Spodziectwo chłopców pojawia się na skutek różnych czynników, m.in. hormonalnych i genetycznych. Objawia się np. zaburzeniami w oddawaniu moczu i niemożnością oddania go na stojąco. Operacja wady jest możliwa i daje bardzo dobre efekty nawet u półrocznych dzieci.

 

Spodziectwo to wada pojawiająca się średnio u jednego na 300 chłopców. Operację przywracającą prawidłowy wygląd prącia najlepiej wykonać przed ukończeniem 2. roku życia. Dziecko nie zdaje sobie wtedy sprawy ze swojej wady, więc choroba nie pozostawia negatywnych skutków w psychice.

Czym jest spodziectwo u chłopców?

Spodziectwo jest wrodzoną wadą cewki moczowej oraz prącia występującą u chłopców. Charakteryzuje się niedorozwojem odcinka obwodowego cewki. Jej ujście znajduje się na spodniej stronie prącia, na kroczu bądź na mosznie. Od ujścia cewki do żołędzi biegnie włókniste pasmo, tzw. struna. Struna podgina i skraca prącie w dół. Grzbiet żołędzi jest natomiast przykryty przez napletek z nadmierną ilością naskórka, przypominającą kaptur.

 

Spodziectwo u chłopców ma różny stopień nasilenia. Najczęściej występuje spodziectwo żołędziowe oraz rowkowe. Ujście cewki znajduje się wtedy przy rowku położonym za żołędziem. Prąciowy typ spodziectwa dotyczy mniejszej liczby pacjentów. Charakteryzuje go ujście cewki znajdujące się od rowka do kąta prąciowo-mosznowego. Najmniejsza liczba pacjentów ma ujście cewki umiejscowione w okolicach krocza i moszny.

Przyczyny spodziectwa u chłopców

Dotąd nie została określona jednoznaczna przyczyna występowania spodziectwa u chłopców. Wyjaśnia się ją jako niepełny rozwój męskich narządów płciowych u płodu. Nieprawidłowo wykształcone ujście cewki moczowej jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, które hamują rozwój cewki. Kształtuje się ona od 9. do 14. tygodnia ciąży. Rodzaj wady zależy od tego, kiedy cewka zostanie uszkodzona.

 

Za rozwój spodziectwa u chłopców mogą być odpowiedzialne czynniki zarówno hormonalne, genetyczne, jak i środowiskowe. Ryzyko dotyczące pojawienie się wady u następnych dzieci w jednej rodzinie jest szacowane na 9% (zobacz badania).

Objawy spodziectwa u chłopców

Spodziectwo u chłopców objawia się poprzez:

  • widoczną wadę w budowie prącia;
  • problemy z oddawaniem moczu, spowodowane często zwężonym ujściem cewki moczowej,
  • większe ryzyko powstawania zakażeń dróg moczowych wskutek zastoju moczu;
  • przy spodziectwie kroczowym i mosznowym chłopcy nie mogą oddawać moczu na stojąco; dodatkowo podgięte prącie wpływa na rozpryskiwanie strumienia moczu na ubranie oraz krocze; to powoduje często pojawienie się podrażnień na skórze;
  • chłopcy w wieku przedszkolnym zaczynają wstydzić się swojej wady, oddając mocz, ponieważ często nie mogą tego zrobić na stojąco, jak ich koledzy; porównywanie się z innymi może prowadzić do onieśmielenia, a nawet pojawienia się zaburzeń nerwicowych i lęków;
  • u starszych chłopców zaburzenia związane z płciowym funkcjonowaniem prącia nasilają się; podczas wzwodu zwiększa się zagięcie prącia, co utrudnia lub uniemożliwia wprowadzenie go do pochwy.

Leczenie spodziectwa u chłopców

Leczenie spodziectwa u chłopców obejmuje poprawienie kształtu cewki moczowej, a także wyglądu prącia. Lekarz operuje narządy, wybierając metodę zależną głównie od rodzaju wady i wieku pacjenta oraz możliwości operowania dostępnych w danym szpitalu.

 

Najlepiej operować spodziectwo od 6. do 18. miesiąca życia chłopca. Dziecko nie odczuje dzięki temu skutków emocjonalnych wady, nie poczuje się inne od rówieśników. Rodzice nie będą musieli też martwić się, jak pomóc mu z tym problemem.

 

Ze względu na dostępność nowoczesnego sprzętu, tj. mikronarzędzi, bardzo cienkich nici i igieł, a także okularów powiększających, operację można przeprowadzić nawet u małych dzieci.


Więcej na temat badania diagnostyczne operacje
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48