łóżko w solarium
Pixabay/Gerlach/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Zrezygnuj z opalania przy AZS

łóżko w solarium
Pixabay/Gerlach/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem na które jeszcze nie znaleziono lekarstwa. Warto wiedzieć co robić, aby minimalizować problemy skórne i nie doprowadzać do pogarszania stanu skóry.

 

Skóra atopowa wymaga szczególnej opieki i ciągłego nawilżania. Pozbawiona jest ochronnego płaszcza hydrolipidowego, stąd jej tendencja do szybkiej utraty wilgotności, co skutkuje przesuszeniem, dokuczliwym odczuciem świądu i powstawaniem zmian skórnych. Objawy atopowej skóry nasilają się przy zbyt długich kąpielach, nadmiernej ekspozycji na słońce czy wizycie w solarium.

Pielęgnacja skóry atopowej

W zależności od nasilenia choroby w leczeniu atopowej skóry stosowane są antyseptyki, kremy, maści steroidowe i leki hormonalne. Najistotniejszym elementem kuracji jest jednak codzienna pielęgnacja ‒ nawilżanie skóry, którego zadaniem jest zatrzymanie wody w skórze.

Skóra atopowa a opalanie w solarium

Osoba mająca atopową skórę powinna wystrzegać się opalania w solarium. Powodów jest wiele, przede wszystkim nie należy narażać skóry na poparzenia. Długie seanse w solarium wysuszają, wpływają na zwiększenie uczucia świądu i podrażnienia naskórka oraz skóry właściwej. Cierpiący na tę chorobę powinni unikać przegrzania organizmu oraz jego nadmiernego przepocenia. Podczas przyjmowania leków korzystanie z solarium wiąże się z wysokim niebezpieczeństwem. Osoby z wysypką, powstałą wskutek reakcji na zażywanie środków alergicznych, mają w skórze wysoki poziom białek, które są odpowiedzialne za zapalenia. Jednoczesny kontakt normalnych komórek skóry z białkami oraz promieniowaniem UV, wytwarzanym przez lampy solaryjne, prowadzi do powstawania zapaleń i obumierania komórek.

 

W leczeniu atopowej skóry stosuje się serie naświetlań skóry. Taka terapia ma na celu remisję zmian skórnych i jest przeprowadzana za pomocą sztucznego źródła promieniowania ultrafioletowego. Zabiegi są jednak prowadzone pod okiem lekarza, a dawki promieniowania są z góry określone i dostosowane do indywidualnych potrzeb.


Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30