Kobieta zakłada na oko soczewkę kontaktową.
©Victor Koldunov/stock.adobe.com

Soczewki kontaktowe toryczne – przeznaczenie, rodzaje, jak dobrać?

Kobieta zakłada na oko soczewkę kontaktową.
©Victor Koldunov/stock.adobe.com

Soczewki toryczne to wygodna i skuteczna metoda leczenia astygmatyzmu, pod warunkiem, że zostały dobrane w renomowanym salonie okulistycznym przez specjalistę. Wada wzroku powoduje problemy z ostrym widzeniem, zarówno w bliska, jak i z daleka. Soczewki toryczne, w przypadku wystąpienia stożka rogówki, to jedyna skuteczna metoda korekcji.

 

Soczewki kontaktowe to komfortowa metoda korekcji różnych wad wzroku. Są one wykonywane z lekkich hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów, które charakteryzuje duża przepuszczalność tlenu, dzięki czemu oko może swobodnie oddychać przez cały dzień. Dodatkowo, soczewki umożliwiają uprawianie ulubionych aktywności fizycznych, nawet bardzo intensywnych, bez obawy, że wypadną z oczu, zaparują czy pobrudzą się.

 

Soczewki toryczne a astygmatyzm

 

Soczewki kontaktowe toryczne to sposób na korekcję astygmatyzmu, nazywanego również niezbornością. Wada wzroku najczęściej wynika ze zniekształcenia kształtu rogówki, który u astygmatyków przypomina spłaszczoną piłkę do rugby, zamiast być idealnie okrągłym. W efekcie osoby z niezbornością mają problemy z ostrym widzeniem, zarówno obiektów oddalonych, jak i tych z bliska. Dodatkowo pojawiają się bóle głowy, częste mrużenie i pieczenie oczu oraz problemy z orientacją przestrzenną. Astygmatycy nie są w stanie jednocześnie zobaczyć linii poziomych oraz pionowych, a ich wzrok szybko męczy się, zwłaszcza w czasie pracy przed komputerem czy czytania książki.

 

Soczewki kontaktowe toryczne – jak dobierać?

 

Soczewki toryczne to wyrób medyczny o właściwościach leczniczych, dlatego powinien być dobierany w renomowanym salonie okulistycznym. Jedynie na podstawie badań wzroku specjalista jest w stanie dokładnie określić rodzaj i natężenie wady wzroku oraz precyzyjnie dobrać parametry soczewek torycznych, np. ich średnicę czy promień krzywizny bazowej. Odpowiednio dobrane szkła kontaktowe są całkowicie komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu.

 

Soczewki toryczne - rodzaje

 

Soczewki kontaktowe toryczne dostępne są w wersji miesięcznej oraz jednodniowej. Pierwsze z nich to jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni. Wymagają one codziennej pielęgnacji, czyszczenia specjalnym płynem oraz przechowywania na noc w pojemniku. Z kolei soczewki jednodniowe to wyrób jednorazowego użytku, co oznacza, że na koniec dnia, wystarczy je wyjąć z oczu i wyrzucić do kosza, aby rano założyć parę z zupełnie nowego opakowania.

Więcej na temat okulary choroby oczu
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17