Śluz podczas ciąży może być sygnałem infekcji dróg rodnych lub sygnalizować problemy z rozwojem płodu. Prawidłowy śluz jest przezroczysty lub zabarwiony na żółto i bezzapachowy. Wizyta u lekarza jest niezbędna, jeśli wydzielina ma kolor zielony, brązowy bądź ma twarogową konsystencję.

Reklama

Większa ilość śluzu w porównaniu ze stanem sprzed ciąży nie powinna wzbudzać niepokoju – jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety (wynika to ze zwiększonej produkcji estrogenu i wzmożonego przepływu krwi w okolicy narządów rodnych). Jeśli jednak śluz ma nietypowy zapach lub kolor (brązowy lub zielony) – warto skonsultować się z lekarzem.

Prawidłowy śluz ciążowy. Wygląd i zapach

Prawidłowy śluz podczas ciąży to taki, który:

  • jest przezroczysty, wodnisty,
  • jest lekko żółty, mlecznobiały,
  • nie ma zapachu.

Aby śluz nie powodował dyskomfortu i nie plamił ubrania, w ciąży ważne jest stosowanie wkładek higienicznych oraz zmiana bielizny 2 razy dziennie.

Zobacz także

Czop śluzowy w ciąży

Typowy dla ciąży jest galaretowaty, gęsty śluz, który zamyka ujście szyjki macicy – czop śluzowy, tzw. „korek”. Może być bezbarwny lub lekko żółty. Jego funkcją jest ochrona macicy przed drobnoustrojami. Na skutek skracania i rozwierania się szyjki macicy czop śluzowy wypada, a wydzielina może być podbarwiona krwią. Dzieje się tak niedługo przed porodem, może stać się to w domu (około 2 tygodnie przed porodem) lub już w szpitalu. Odejście czopu śluzowego należy zgłosić lekarzowi.

Śluz podczas ciąży, który powinien zaniepokoić

Oznaką infekcji jest śluz, który:

  • jest brązowy,
  • ma zabarwienie zielonkawe,
  • jest pienisty,
  • ma żółty kolor i grudki,
  • wydziela nieprzyjemny zapach.

Bardzo często pojawia się wówczas pieczenie i swędzenie okolic intymnych, które jest najprawdopodobniej wynikiem infekcji dróg rodnych (np. grzybicy pochwy, waginozy bakteryjnej, rzęsistkowicy) lub sygnałem świadczącym o nieprawidłowościach w rozwoju płodu. Każda z wymienionych zmian powinna skłonić kobietę do wizyty u ginekologa.

Plamienia w ciąży

Do ginekologa należy się zgłosić także wtedy, gdy kobieta zaobserwuje plamienia. Plamki krwi w pierwszych trzech miesiącach ciąży mogą świadczyć o problemach z tarczycą lub nieprawidłowym zagnieżdżeniu się zarodka. Jeszcze bardziej niebezpieczne są plamienia w kolejnych miesiącach, które mogą być objawem kłopotów z łożyskiem.

Skutki nieleczonej infekcji w ciąży

Jeśli kobieta zignoruje sygnały wysyłane przez ciało, może dojść do zakażenia układu moczowego, zapalenia narządów miednicy mniejszej, przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Istnieje zagrożenie, że jeśli dziecko się urodzi, będzie ważyło zbyt mało, a mama będzie miała problemy z gojeniem się krocza.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama