Herceptyna to lek przeciwnowotworowy, stosowany głównie w leczeniu raka piersi. Głównym działaniem niepożądanym jest negatywny wpływ na serce.

Reklama

Kiedy stosuje się hercyptynę?

Herceptynę stosuje się w wybranych przypadkach zachorowań na raka. Trastuzumab, czyli herceptyna jest lekiem drogim – koszt terapii wynosi około 70 tys. dolarów.

Nie we wszystkich przypadkach leczenie herceptyną jest w pełni skuteczne. Według badań zapobiega ona nawrotom mniej więcej w połowie przypadków.

Zobacz także

Herceptyna jest stosowana w przypadkach agresywnej postaci raka. Preparat zarejestrowano jako lek na nowotwór określany mianem HER2 dodatni. Cierpi na niego 20-30% procent kobiet z rakiem piersi. Można go zwalczyć jedynie wtedy, gdy podejmie się natychmiastową reakcję, ale nawet wówczas istnieje ryzyko rozsiewu.

Herceptyna to postęp w leczeniu raka sutka, lek biologiczny, który skierowany jest przeciwko jednemu białku HER2. Jeśli produkcja tego białka zwiększa się, powstaje ryzyko nawrotu choroby. Rokowania ulegają pogorszeniu. Lek ten wydłuża życie i aktywizuje układ odpornościowy do walki z chorobą.

Powikłania po stosowaniu herceptyny

Herceptyna nie wykazuje tak silnie negatywnych skutków jak ma to miejsce w przypadku chemioterapii. Jednak u około 20% pacjentek zaobserwowano działanie kardiotoksyczne, czyli negatywny wpływ na funkcje serca.

Przy przyjmowaniu trastuzumabu występują niekiedy także inne działania niepożądane: nudności, wymioty i zapalenia w miejscu podania zastrzyku zawierającego lek. Pacjentki leczone herceptyną skarżą się również niekiedy na suchość w ustach, a także biegunkę i bóle stawowo-mięśniowe.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama