Kobieta z bóle ręki
©pathdoc/Fotolia

Skręcenie nadgarstka objawia się bólem i sztywnością stawu

Kobieta z bóle ręki
©pathdoc/Fotolia

Podczas urazu może dojść do skręcenia nadgarstka. Powoduje to ból, sztywność w stawie, opuchliznę i krwiak. Uraz ten wymaga natychmiastowego usztywnienia i łagodzenia obrzęku. Leczenie polega na unieruchomieniu nadgarstka na czas rekonwalescencji i jego rehabilitacji. Czasem konieczna może być operacja.

Objawy skręcenia nadgarstka po urazie

W wyniku urazu kość może nienaturalnie przesunąć się w torebce stawowej, a nawet wypaść z panewki. To powoduje silny ból i unieruchomienie skręconego nadgarstka. Gdy dojdzie również do pęknięcia torebki stawowej, skręcenie nadgarstka skutkuje opuchlizną, w okolicy stawu robi się siniak. Czasem uraz jest bardzo rozległy i uszkodzeniu ulegają też więzadła, chrząstki i łąkotki.

Skręcenie nadgarstka wymaga rehabilitacji, a czasem interwencji chirurga

Skręcenie stawu już na początku powinno być usztywnione – zapobiega to dalszym urazom w stawie. Na obrzęk i krwiak należy zastosować zimne okłady i preparaty ułatwiające wchłanianie krwiaka. Skręcenie nadgarstka usztywnia się w ortezie przeznaczonej specjalnie na nadgarstek. Gdy podczas badania okaże się, że doszło również do zerwanie więzadeł lub gdy ból nie ustępuje, przeprowadza się zabieg chirurgiczny. Podczas niego zszywa się więzadła i stabilizuje nadgarstek specjalnymi drutami. Po operacji konieczne jest usztywnienie nadgarstka w szynie albo w gipsie i jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.

 

Do powrotu do zdrowia rehabilitacja jest niezbędna, niezależnie od tego, czy konieczna była operacja, czy nie. Ćwiczenia ruchowe powinny być wykonywane na początku z małym, a później z coraz większym obciążeniem. Oprócz terapii ruchowej stosuje się też fizykoterapię, która ułatwia gojenie się tkanek i działa przeciwbólowo.

 

Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04