Strzykawka na nodze
©markobe/Fotolia

Skleroterapia piankowa: jak skutecznie pozbyć się żylaków i pajączków?

Strzykawka na nodze
©markobe/Fotolia

Skleroterapia piankowa to jedna z najskuteczniejszych i bezbolesnych metod usuwania żylaków i pajączków. Polega na wprowadzeniu za pomocą małych igieł środka farmakologicznego do wnętrza żył. Dzięki niemu żylaki się kurczą, a nieestetycznie wyglądające pajączki znikają.

 

Skleroterapia piankowa stosowana jest przy występowaniu bolących, rozległych żylaków i dużych pajączków. Ta małoinwazyjna metoda leczenia, polegająca na wprowadzeniu środka farmakologicznego do wnętrza żył, powinna być powtórzona kilkakrotnie, aby uzyskać końcowy efekt. Lekarz prowadzący (flebolog) wyznacza nam właściwą liczbę zabiegów po wcześniejszej diagnozie na podstawie badania USG. Polecane jest połączenie skleroterapii piankowej z leczeniem laserowym lub za pomocą pary wodnej, dla uzyskania lepszego efektu.

Skleroterapia piankowa: na czym polega?

Skleroterapia piankowa to metoda wstrzykiwania leku do żył, która powoduje ich kurczenie się oraz widoczne znikanie pajączków z zewnętrznej powłoki skóry. Ściany żylaka wiotczeją i zamykają się z powodu zaniku ciśnienia w żylaku (zamykanie się ścian żylaka nazywane jest fachowo obliteracją) i powoli zanikają. Zabieg powinno wykonywać się pod stałą obserwacją USG, aby wszelkie zachodzące w żyłach zmiany były od razu widoczne. Tylko kilkukrotne powtórzenie skleroterapii piankowej może doprowadzić do ostatecznego zaniku żylaków i pajączków. Jeden zabieg trwa od 15 do 30 minut.

Skleroterapia piankowa: dla kogo?

Skleroterapia piankowa polecana jest osobom, które mają poważne problemy krwionośne, czyli żylaki: naczyniowe, głębokie lub powstałe w wyniku operacji. Pacjenci z owrzodzeniem żylakowym i pajączkami są również klasyfikowani do tego zabiegu.

 

Kto nie powinien stosować skleroterapii piankowej:

 • kobiety w ciąży,
 • osoby z chorobą nowotworową,
 • osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową,
 • osoby cierpiące na chorobę reumatyczną,
 • osoby cierpiące na zakrzepicę żył głębokich,
 • osoby z niewydolnością żylną,
 • osoby w podeszłym wieku.

Skleroterapia piankowa: jak postępować po zabiegu?

Po skleroterapii piankowej przez miesiąc trzeba nosić opaskę uciskową. Należy unikać gorących kąpieli, dłuższego stania lub siedzenia. Zalecany jest aktywny tryb życia – przynajmniej godzinę dziennie należy poświęcić na spacer. Należy też obserwować nogi, czy nie wystąpiły powikłania po zabiegu. Należą do nich:

 • przebarwienia skórne,
 • martwica tkanek,
 • zapalenie żył,
 • wstrząs uczuleniowy jako reakcja alergiczna na wstrzykiwany środek alergiczny.

 

Skleroterapia piankowa jest stosunkowo drogim zabiegiem, ponieważ jego cena waha się od 200 zł w mniejszych miastach do nawet 1000 zł w renomowanej klinice w centrum Warszawy. W związku z tym, że zabieg często trzeba jeszcze kilka razy powtórzyć, koszt jest dość znaczny. Zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05