Zasinienia na skórze
© hriana/Fotolia.com

Skaza krwotoczna, czyli nadmierne krwawienie i skłonność do siniaków: przyczyny, objawy, leczenie

Zasinienia na skórze
© hriana/Fotolia.com

Skaza krwotoczna, w zależności od tego, czy jest naczyniowa, płytkowa, czy osoczowa, będzie miała różne objawy i przyczyny. Leczenie skazy krwotocznej polega głównie na doprowadzeniu do wzrostu liczby płytek krwi w organizmie.

 

Zaburzenia homeostazy hamują wypływanie krwi poza naczynia krwionośne. W przypadku, gdy proces ten zostanie zaburzony, pojawiają się nadmierne krwawienia.

Skaza krwotoczna – przyczyny skłonności do krwawień

Przyczyny skazy krwotocznej zależą od rodzaju skazy, jaka wystąpiła w organizmie. Wyróżnia się skazy: naczyniowe, płytkowe oraz osoczowe. Przyczyny skazy naczyniowej to zaburzenia lub uszkodzenia naczyń krwionośnych. Niedobory lub niewłaściwe działanie płytek krwi (trombocytów) są przyczyną skazy krwotocznej płytkowej. Z kolei skazy osoczowe powodują zaburzenia białek znajdujących się we krwi, odpowiedzialnych za procesy krzepnięcia.

Objawy skazy krwotocznej

Objawy schorzenia to zasinienia wywołane przez krwawienia podskórne. W celu rozróżnienia czy plamy na ciele są oznaką skazy krwotocznej czy innej dolegliwości wystarczy ucisnąć na ciemniejsze miejsce. W przypadku skazy krwotocznej plamka nie blednie. Z kolei kolor chwilowo ustępuje, kiedy siniak powstał, np. z powodu powiększonych naczyń krwionośnych.

 

Najbardziej charakterystyczne objawy skazy krwotocznej to:

  • ciemne plamki na ciele, tworzące swego rodzaju wysypkę,
  • skłonność do tworzenia się siniaków,
  • przedłużające się krwawienia, np. po wyrwaniu zęba,
  • krew w kale i moczu,
  • problem z tworzeniem się naturalnych skrzepów (strupów),
  • zmiany zwyrodnieniowe w stawach,
  • powtarzające się krwawienie do stawów (głównie kolanowych i łokciowych).

Skaza krwotoczna – jak przebiega leczenie

W przypadku wad wrodzonych i genetycznych, jak np. nowotwory mogące wywołać skazy płytkowe, choroba jest nieuleczalna. Zaburzenia wywołane np. przez alkohol same ustępują, gdy tylko zaprzestanie się jego przyjmowania. Ryzyko wystąpienia problemów z krzepliwością krwi można zminimalizować stosując dietę bogatą w witaminę C, witaminę K oraz wapń.

Skaza krwotoczna u dzieci

Niedobór krwinek płytkowych w krwi obwodowej to skaza krwotoczna małopłytkowa mogąca wystąpić także u najmłodszych. Leczenie choroby u dzieci polega na doprowadzeniu do jak najszybszego wzrostu płytek krwi oraz zahamowaniu produkcji autoprzeciwciał. W leczeniu skazy krwotocznej u dzieci stosuje się kortykoterapię (przyjmowanie hormonów kory nadnerczy) i zabiegi usunięcia śledziony.

Skaza krwotoczna u dziecka – objawy

Następstwem skazy krwotocznej u dziecka są plamy na skórze i ustach oraz tendencja do krwawień, np. z nosa i dróg moczowych. Dziewczynki w okresie dojrzewania mogą mieć bardzo silne krwawienia miesiączkowe.

Diagnostyka i profilaktyka skazy krwotocznej

Pierwszym etapem diagnostyki skazy krwotocznej jest wywiad lekarski. W trakcie rozmowy lekarz szczegółowo wypytuje o przebyte wcześniej choroby pacjenta oraz członków jego rodziny. Następnie wykonuje się badanie krwi. Najbardziej istotne są: czas krwawienia, APTT, czyli wskaźnik oceniający krzepliwość krwi oraz liczba płytek krwi. Zdarza się, że osoba z podejrzeniem skazy krwotocznej skierowana zostaje na biopsję skóry. Ryzyko choroby można zminimalizować, stosując odpowiednią dietę, np. produkty bogate w witaminę C, K oraz wapń.


Więcej na temat badania krwi zmiany skórne
Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39