Dłonie i piękne paznokcie.
©marpan/Fotolia

Krwiaki pod paznokciem - dlaczego powstają, objawy, leczenie

Dłonie i piękne paznokcie.
©marpan/Fotolia

Krwiak pod paznokciem pojawia się wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych i wynaczynienia krwi. Niewielkie krwiaki wchłaniają się samoistnie. Duże zmiany wymagają interwencji podologicznej, a niekiedy zabiegu chirurgicznego.

 

W wyniku uderzenia czy ucisku na paznokieć może dojść do wylewu krwi, co skutkuje pojawieniem się pod płytką paznokciową krwiaka. Jasnoróżowa barwa paznokcia początkowo zmienia się na czerwoną, a następnie sinoczarną. Małe krwiaki znikają po całkowitym odrośnięciu paznokcia.

Krwiak podpaznokciowy – czym jest

Uszkodzenie naczyń krwionośnych obecnych pod paznokciem skutkuje wylewem krwi, co określa się mianem krwiaka podpaznokciowego. Płytka paznokciowa ulega zabarwieniu na sinoczarny kolor, niekiedy zostaje zniekształcona.

Przyczyny krwiaka pod paznokciem

Do przerwania ciągłości naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem dochodzi na skutek drobnych urazów czy mikrouszkodzeń paznokcia. Ryzyko uszkodzenia płytki paznokcia pojawia się przy wykonywaniu prac domowych oraz fizycznych związanych z przenoszeniem znacznych ciężarów. Gdy ciężki przedmiot zderzy się z palcami ręki czy stopy może dojść do powstania krwiaka. Najczęściej do stłuczenia paznokci dochodzi w wyniku przytrzaśnięcia ich drzwiami lub ciężkim przedmiotem. Krwiaki pod paznokciami stóp to częsta dolegliwość sportowców, a zwłaszcza biegaczy ze źle dobranymi butami.

Objawy krwiaka podpaznokciowego

Pierwszym widocznym objawem jest zmiana koloru płytki paznokciowej. Nierzadko dochodzi do zniekształcenia paznokcia w postaci jego pofałdowania lub wystąpienia na płytce poziomych bruzd. Krwiaki mogą być zmianami o różnych rozmiarach, co zależne jest od siły nacisku na płytkę paznokciową. Dużym krwiakom towarzyszy ból i mogą stać się one przyczyną oddzielenia płytki paznokciowej od łożyska. W następstwie dochodzi do tak zwanego zejścia paznokcia, czyli usunięcia się uszkodzonej płytki paznokciowej, na miejscu której wyrasta nowa. Paznokcie u stóp odrastają średnio w ciągu 3-5 miesięcy, u dłoni – około 2-3 razy szybciej.

Co zrobić z krwiakiem podpaznokciowym

Postępowanie jest zależne od jego rozmiarów. Małe wynaczynienia nie wymagają specjalnego leczenia, gdyż wchłaniają się samoistnie. Natomiast przy krwiakach o dużych rozmiarach konieczne jest zgłoszenie się do podologa lub chirurga, gdyż należy usunąć krew z warstwy podpaznokciowej. Zabieg polega na nawierceniu płytki i usunięciu krwiaka. W przypadku niepowodzenia zabiegu paznokieć można usunąć w sposób chirurgiczny.

Jak się uchronić przed usunięciem paznokcia

Aby uniknąć usuwania paznokcia w przypadku pojawienia się krwiaka pod paznokciem, należy zastosować się do pewnych zasad:

  • Jeżeli wskutek uderzenia czy ucisku płytka paznokciowa zmieni kolor na sinoczarny, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza – chirurga lub podologa.
  • Przy krwiaku paznokci stóp konieczna jest ochrona palców przed nadmiernym naciskiem obuwia. Przy wykonywaniu pracy fizycznej związanej z przenoszeniem ciężkich przedmiotów należy stosować odpowiednie, wzmocnione na czubkach obuwie ochronne.
  • Nie należy samodzielnie próbować usunąć krwiaka podpaznokciowego – istnieje duże ryzyko zakażenia oraz całkowitej utraty płytki paznokcia.
 

Przeładuj

Hotel Paradise. One zrobiły operacje plastyczne: Ania zoperowała nos, a Martyna powiększyła biust... To nie wszystko!

zobacz 01:44