chłopiec
Pixabay/54118/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak leczyć rumień zakaźny u dzieci?

chłopiec
Pixabay/54118/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Na rumień zakaźny najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wirus tej choroby rozprzestrzenia się drogą kropelkową na skutek kichnięcia czy kaszlu lub przez ślinę. Choroba przebiega łagodnie i nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Czym jest rumień zakaźny i kto na niego choruje?

Rumień zakaźny to infekcja wirusowa, którą wywołuje parwowirus B19. Zazwyczaj chorują na nią dzieci pomiędzy 2. a 12. rokiem życia. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową na skutek kaszlu lub kichnięcia, lub przez ślinę na skutek korzystania ze sztućców i naczyń, których używało chore dziecko bez stwierdzonych objawów chorobowych. Od chorego na rumień zakaźny, u którego pojawiła się wysypka, nie można się już zarazić. Najwięcej przypadków zachorowań notuje się wiosną, choć rumieniem można zarazić się o każdej porze roku.

Objawy rumienia zakaźnego

Dla rumienia zakaźnego charakterystyczna jest wysypka, która pojawia się po tygodniu lub dwóch od momentu zakażenia. Czerwone plamy występują na policzkach (dlatego rumień nazywany jest chorobą zaczerwienionych policzków), a po kilku dniach obejmują tułów, pośladki, ręce i nogi. Wysypce nie towarzyszą dolegliwości bólowe czy świąd. Razem z wysypką mogą występować objawy podobne do objawów grypy, a zatem bóle gardła i stawów, dwudniowa gorączka na poziomie 38 stopni Celsjusza oraz osłabienie.

Leczenie rumienia zakaźnego

Rumień zakaźny nie wymaga specjalistycznego leczenia. Chore dziecko powinno jednak pozostać w domu, aby nie zarażać rówieśników. Infekcja ustępuje samoistnie, wysypka znika po około tygodniu. Nie pozostawia blizn. Dziecku można podawać leki, które złagodzą dolegliwości, a zatem leki przeciwbólowe czy na obniżenie temperatury ciała, na przykład paracetamol. By zapobiec zarażeniu się rumieniem zakaźnym, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29