Kobieta zakrywa twarz
©contrastwerkstatt/Fotolia

Rumień: leczenie, przyczyny i objawy

Kobieta zakrywa twarz
©contrastwerkstatt/Fotolia

Rumień twarzy pojawia się w najmniej oczekiwanych sytuacjach, a spowodować go może nagła emocja, zmiana temperatury otoczenia czy skok ciśnienia. Największym problemem osób z trądzikiem różowatym (właściwa nazwa) jest jego obecność na policzkach, nosie czy okolicach szyi w momencie zawstydzenia – zaczerwieniona twarz jeszcze bardziej pogłębi poczucie wstydu. Zniwelować jego występowanie możemy za pomocą maści z zielonej herbaty lub kremu z witaminą B3.

Przyczyny rumienia na twarzy

Rumień pojawia się na twarzy z powodu rozszerzonych naczynek krwionośnych, które są bardzo wrażliwe na światło lub dotyk. Pod wpływem zmiany temperatury, naświetlenia czy emocji czerwienią się, stając się bardzo widoczne i tworzą czerwony rumieniec. Dodatkowo na powierzchni twarzy pojawiają się nieestetycznie wyglądające krosty i wypryski.

Rumień: leczenie farmakologiczne

Rumień na twarzy możemy zniwelować za pomocą:

  • maści z zielonej herbaty – zawartość teiny w składzie pomaga obniżyć wewnętrzne, psychiczne napięcie i uregulować poziom stresu. Polecana dla osób, u których rumień pojawia się na tle nerwowym. Należy stosować ją dwa razy dziennie.
  • kremu z witaminą B3 – witamina B3 ma właściwości kojące podrażnienia skórne, ogranicza również występowanie infekcji. Polecany dla osób, u których rumień pojawia się na skórze z powodu zmiany pogody, wilgoci czy nasłonecznienia w otoczeniu.
  • kosmetyków z lukrecją – środek ten poprawia koloryt skóry, zabezpiecza w delikatny sposób cerę przed nadmiernym czerwienieniem się.
  • lipazy – jest to hormon wytwarzany przez trzustkę, który reguluje niestrawności. Szczególnie polecany osobom, u których trądzik różowaty występuje z powodu problemów żołądkowych, np. po zjedzeniu pikantnych potraw.
  • roślin: rumianku, aloesu, czerwonej koniczyny – korzystanie z okładu z liści tych roślin może spowodować zmniejszenie efektów rumienia na twarzy. Przede wszystkim aloes ma szczególne właściwości łagodzące podrażnienia skórne.

 

Rumień na twarzy powinien zawsze być skontrolowany przez dermatologa, który dobierze nam właściwe leki i zastosuje terapie. Aby nie stwarzać okazji do pojawienia się rumienia, należy przede wszystkim wietrzyć regularnie mieszkanie, nie brać zbyt gorących kąpieli, chronić twarz przed wiatrem i deszczem.


Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36