Róża przyranna to ostre zapalenie skóry, które objawia się silnym bólem i zaczerwienieniem uszkodzonej tkanki. Do rozwoju przykrych objawów dochodzi za sprawą paciorkowców.

Reklama

Najbardziej narażone na różę przyranną są noworodki, dzieci, osoby starsze oraz osoby z osłabionym systemem immunologicznym.

Rany najbardziej podatne na zakażenie

Największe prawdopodobieństwo infekcji różą przyranną występuje przy uszkodzeniach skóry, w których występują:

  • nierówne, poszarpane brzegi,
  • stłuczenia,
  • ugryzienia zwierząt,
  • rozległe otarcia powierzchniowe naskórka,
  • zabrudzenie rany np. ziemią lub przedmiotem, którym została spowodowana.

Objawy zakażenia rany różą

W momencie zranienia i tuż po nim szczególnie w przypadku poważnego naruszenia tkanek, należy zachować odpowiednie środki ostrożności oraz bezwzględną higienę. Do najczęstszych symptomów świadczących o tym, że rana została zainfekowana różą przyranną należą: pulsowanie, pieczenie, pojawienie się ropnej wydzieliny, obrzęk i wyraźne ocieplenie skóry wokół rany.

Zobacz także

Dodatkowe objawy mogące wskazywać na głębokie zakażenie tkanek to:

  • ból – szczególnie przy dotyku i późniejsze znieczulenie uszkodzonej skóry,
  • wylewy podskórne i zasinienia.

Symptomy róży przyrannej niestety pojawiają się dopiero w przypadku już rozwiniętego zakażenia, dlatego wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Róża przyranna

Róża przyranna to zakażenie skóry o ostrym przebiegu. Wywołują ją paciorkowce, dlatego leczenie wymaga zastosowania antybiotykoterapii. Charakterystyczne dla róży jest silne zaczerwienienie skóry wokół rany oraz opuchlizna. Bardzo często towarzyszy temu powiększenie węzłów chłonnych znajdujących się najbliżej rany oraz gorączka.

Reklama

Jak zapobiegać zakażeniu rany?

W przypadku uszkodzenia skóry należy jak najszybciej przemyć/przepłukać ranę wodą utlenioną lub solą fizjologiczną, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Następnie wskazane jest zastosowanie maści z antybiotykiem, którą można dostać w aptece bez recepty. Potem zakłada się jałowy opatrunek. Jeżeli rana jest głęboka, rozległa, została zanieczyszczona lub jest wynikiem ugryzienia zwierzęcia należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ istnieje ryzyko zakażeń takich jak tężec czy sepsa.

Reklama
Reklama
Reklama