wizyta u lekarza
©goodluz/Fotolia

Jakie są objawy i jak wyleczyć rodzinną hipercholesterolemię?

wizyta u lekarza
©goodluz/Fotolia

Rodzinna hipercholesterolemia (hiperlipidemia) jest chorobą uwarunkowaną genetycznie niezależną od płci i charakteryzującą się wysokim poziomem cholesterolu. Wysoki cholesterol spowodowany jest brakiem genu odpowiedzialnego za powstawanie receptora dla frakcji LDL.

Rodzinna hipercholesterolemia – objawy

Rodzinną hipercholesterolemię można zaobserwować już w dzieciństwie. Objawem choroby jest podwyższony poziom cholesterolu, który prowadzi do przedwczesnego rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej. Na ciele osób cierpiących na tę chorobę mogą wystąpić żółte grudki, które są złogami cholesterolu i nazywane są kępkami żółtymi – wokół oczu, a także w innych miejscach ciała.

Rodzinna hipercholesterolemia – leczenie

Osobom cierpiącym na rodzinną hipercholesterolemię zaleca się większą aktywność fizyczną i stosowanie odpowiedniej diety. Nie zawsze to jednak pomaga, gdyż takie postępowanie jest skuteczne, kiedy wysoki cholesterol spowodowany jest niehigienicznym trybem życia.

 

Natomiast w hiperlepidemi podwyższony poziom cholesterolu jest wrodzony.

 

Dlatego niekiedy stosuje się terapię farmakologiczną, a przepisywane leki to statyny, które skutecznie obniżają stężenie cholesterolu LDL i zapobiegają odkładaniu się go w wątrobie. Stosuje się także terapię genową, która polega na pobraniu od pacjenta komórki wątroby. Przekształcone komórki wprowadza się do organizmu przez żyłę wrotną, by dotarły do wątroby. Terapia ta jest skuteczna, gdyż po kilku tygodniach poziom cholesterolu obniża się.

 

Przeładuj

Sylwia Bomba z "Gogglebox. Przed telewizorem" pomagała Big Boyowi schudnąć? Wiemy!

zobacz 00:58