Sherry Young
© Sherry Young/Fotolia.com

Niedokrwistość czyli anemia – jakie są jej rodzaje?

Sherry Young
© Sherry Young/Fotolia.com

Niedokrwistość może pojawić się w każdym wieku. Dotknięte są nią noworodki, dzieci, młodzież oraz osoby w średnim wieku i starsze.

 

Najczęściej pojawiającą się odmianą anemii wśród pacjentów, jest niedokrwistość z powodu braku żelaza. W większości cierpią na nią kobiety.

 

Główną przyczyną anemii jest ubytek żelaza w organizmie. Może być spowodowana także brakiem witaminy B12. Towarzyszy również niektórych chorobom nowotworowym. Objawia się m.in. zmęczeniem, osłabieniem i brakiem koncentracji.

Rodzaje anemii

  • Anemia wywołana utratą krwi – jej przyczyną są urazy i wypadki. W niektórych przypadkach pojawia się na skutek długotrwałej utraty krwi.
  • Anemia megaloblastyczna – związana jest z niedoborem witaminy B12 lub kwasu foliowego. Jej przyczyną może być niewłaściwa dieta, wegetarianizm, alkoholizm i niezrównoważona dieta.
  • Anemia towarzysząca chorobom przewlekłym – uwidacznia się ona przy zakażeniach bakteryjnych, pasożytniczych i grzybiczych. Często towarzyszy również nowotworom złośliwym, chorobom autoimmunologicznym i infekcjom dróg moczowych.
  • Anemia wywołana niedoborem żelaza – jest spowodowana utratą krwi, chorobami przewlekłymi, oraz obfitymi miesiączkami. Związana jest także z ciążą i okresem dojrzewania.

Leczenie anemii

Jeśli anemia została wywołana przez utratę krwi, jest ona leczona poprzez transfuzję. Gdy zaś niedokrwistość pojawiła się w związku z niedoborem żelaza, lekarz po przebadaniu powinien przepisać choremu żelazo w formie tabletek i diety bogatej w ten pierwiastek. Anemia związana z niedoborem witaminy B12 leczona jest poprzez zastrzyki z witaminą. Pacjentowi sugerowana również jest wtedy dieta obfitująca w mięsa, ryby, ostrygi, małże i mleko.

 

Więcej na temat anemia badania krwi
Przeładuj

Lewandowska, Sienkiewicz, Boruc... Te gwiazdy pokazały swoje brzuchy szybko po porodzie!

zobacz 02:18